Ekonomi

TÜPRAŞ’ın Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Kim Oldu?

TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığına tekrardan Ömer Koç getirildi. Geçtiğimiz günde Ali Koç, Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na ikinci defa seçilmişti.

TÜPRAŞ’ın Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yer alan açıklamasında, şirketin 29 Mart’ta yapılan olağan genel kurul toplantısından sonra, Yönetim Kurulu Başkanlığına Mehmet Ömer Koç’un, Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğine Yıldırım Ali Koç’un getirildiği söylenildi.

YÖNETİM KURULU 6 ÜYEDEN OLUŞUYOR

Şirketin yönetim kurulu yürütme komitesi 6 üyeden oluştuğu söylendi açıklamada, şunlar söylenildi:

Yürütme komitesi kendi üyeleri arasından bir başkan belirlemesine ve üyeliklerine Mustafa Rahmi Koç, Semahat Sevim Arsel, Mehmet Ömer Koç, Yıldırım Ali Koç, Temel Kamil Atay, Bülent Bulgurlu’nun getirilmesine, denetimden sorumlu komitenin 2 üyeden oluşmasına ve başkanlığına Kutsan Çelebican’ın, üyeliğine Osman Mete Altan’ın getirilmesine, risk yönetim komitesinin 2 üyeden oluşmasına ve başkanlığına Gökçe Bayındır’ın, üyeliğine Temel Kamil Atay’ın getirilmesine, kurumsal yönetim komitesinin 3 üyeden oluşmasına ve başkanlığına Kutsan Çelebican’ın, üyeliklerine Yağız Eyüboğlu’nun ve Doğan Korkmaz’ın getirilmesine karar verilmiştir.

ÖMER KOÇ KİMDİR?

Columbia College’dan (ABD) 1985 senesinde BA derecesiyle mezun olmuştur. Bir sene Kofisa Trading’de çalışmıştır. Columbia Business School’dan MBA derecesi almıştır (1989). Ramerica Intl. Inc.’de çalıştıktan sonra, 1990 senesinde Koç Topluluğu’na katılarak, Gazal A.Ş.’de Müdürlük, Koç Holding’de Finansman Koordinatörlüğü, Enerji Grubu Başkan Yardımcılığı ve Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. 2004 senesinde Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olmuş, Mayıs 2008’de Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini üstlenmiştir.

Şubat 2016’dan beri Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Geyre Vakfı Başkanlığı, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanlığı görevleri de devam etmektedir.

2006 senesinde Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi olan M. Ömer Koç, 2008 senesinden bu zamana Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yapmaktadır.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu