Ekonomi

TÜMSİAD Şanlıurfa Turizm Çalıştayından Ortak Ses

TÜMSİAD Şanlıurfa Şubesi tarafından ve ASKON, ŞUTSO, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Ziraat Odası destekleriyle düzenlenen “Geleceğini Arayan Şanlıurfa Toplantıları”nın ikincisi El Ruha Otelde düzenlendi.

TÜMSİAD Şanlıurfa Şubesi tarafından ve ASKON, ŞUTSO, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Ziraat Odası destekleriyle düzenlenen “Geleceğini Arayan Şanlıurfa Toplantıları”nın ikincisi El Ruha Otelde düzenlendi. Karacadağ Kalkınma Ajansının ev sahipliğinde ve ‘Turizm’ ana gündem maddesiyle düzenlenen toplantıda Şanlıurfa turizminin karşılaştığı sorunlar ele alınarak, kısa vadede ve yerelde çözülecek sorunların acilen takibe alınmasına karar verildi. Toplantıda ayrıca AB tarafından yürütülen “Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor” isimli projenin tanıtımı yapıldı.
Toplantının açılışında bir konuşma yapan TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı M.Sadık Sade, Viranşehir’de yaşanan terör olayının hemen akabinde düzenlenen bu toplantının oldukça anlamlı olduğuna dikkat çekti. Toplantının iptali ile ilgili sorularla karşılaştığını söyleyen Başkan Sade, terör nedeniyle yaşanan organizasyon iptallerinin terörün amacına hizmet etmek anlamına geldiğini vurguladı. Başkan M. Sadık Sade, “Viranşehir ilçemizde menfur bir saldırı gerçekleşti. İki şehidimiz var. Olayı lanetliyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Protokol üyelerimizin hemen hepsi şehitlerimizi uğurlamak için Bakanlarımızla beraberler. Toplantımıza protokol katılımı bu yüzden biraz kısıtlı oldu. Ama tüm yöneticilerimiz bizleri arayarak yerlerine temsilci gönderdiler ve teröre rağmen yolumuza devam etmemiz gerektiği konusunda duyarlı davrandılar. Kendilerine teşekkür ediyorum. Toplantımızda sivil toplum kuruluşlarımız, kamu kurumlarımız ve özel sektör temsilcilerimizle birlikte sorunlarımızı tartışacak ve çözüm önerilerimizi dile getireceğiz. Sadece söylemlerle kalmayıp bunların takipçisi olacağız. Dünyanın en gözde coğrafyasında yaşıyorsak, lokasyon olarak bütün dünyanın dikkatleri ülkemizin ve bölgemizin üzerindeyse ve imkanlarımız düşmanlarımızın ağzını sulandırıyorsa bunun bir bedeli alacaktır muhakkak.. Bu bedel; durmadan ve yılmadan çalışmaktır, her şeyi devletten beklemek yerine bizim de bir şeyler yapabilme adına çaba göstermemizdir. Bu toplantı bunun bir göstergesidir. Şimdiye kadar genelde kamu önderliğinde yapılan bu tip etkinlikler belki de ilk defa bu kadar kapsamlı olarak bir STK tarafından gerçekleştiriliyor. Gidebildiğimiz kadar gideceğiz. Sonuç alıncaya kadar durmayacağız. Burada konuşulanlar burada kalmayacak. Arkadaşlarımızla birlikte takibini gerçekleştireceğiz. Hem hesap soracağız, hem hesap vereceğiz. Turizm bizim bacasız fabrikamızdır. Şanlıurfa’nın istikbalinin en önemli sıçrama tahtasıdır. Ekonomik geleceğimizde birinci güvencemiz turizmdir. Bu anlamda olması gereken bütün servete hatta daha fazlasına sahibiz. Bizlere düşen sadece varlığımızla, turizm zenginliğimizle iftihar etmek değil, bu varlığı ve zenginliği şehrimiz adına ranta dönüştürmektir. Duyarlılık gösteren ve bizimle yol yürüyen tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.
Toplantıda ele alınan gündem maddelerinin takibi için komisyon oluşturuldu. Bu komisyon alınan kararları bir rapor haline getirerek ilgililerine iletecek ve takibini yapacak. Bir sonraki toplantıda ise alınan kararların akıbeti sorgulanacak.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu