Ekonomi

TÜMSİAD Şanlıurfa Başkanı Urfa Teşvik Cenneti

TÜMSİAD’da düzenlenen toplantıda SGK İl Müdürü tarafından istihdam teşvikleri anlatıldı. Ortak temenni: “Şanlıurfa’yı üreten bir şehir haline getirmeliyiz”

Yeni uygulamaya başlanan istihdam teşviği TÜMSİAD Şanlıurfa Şubesinde düzenlenen toplantıda katılımcılara anlatıldı. SGK İl Müdürü İsmail Ünlü’nün katılımıyla gerçekleşen toplantıda yeni teşvik hakkında bilgilendirme yapılırken, zaten var olan ve uygulanmaya devam eden teşvikler de anlatıldı.

Şanlıurfa’da sanayi kültürünün önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken SGK İl Müdürü İsmail Ünlü, bu sorunu aşmanın en önemli yolunun işbirliği olduğunu söyledi. Kamu, STK ve iş dünyasının işbirliğinin gerçekleşmesi halinde sanayileşmenin de gerçekleşeceğini belirten SGK Müdürü Ünlü, “Güzel bir işbirliği ve koordinasyonla sorunlar rahatça aşılabilir. Sorunları dile getirme ve takibini yapma konusunda Sivil Toplum Kuruluşlarına büyük görevler düşüyor. İş dünyasının en fazla zorlandığı külfetlerden birisi vergi ve primlerdir. Bu konuda devletimizin sağladığı kolaylıkları anlatmaya geldik. Türkiye’de en fazla teşvik Şanlıurfa’da uygulanıyor. Dolayısıyla bizim de bu kenti üreten bir konuma kavuşturmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Toplantıyı değerlendiren TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı M.Sadık Sade de işbirliğinin önemine dikkat çekerek sanayileşme konusunda bu hususun yıllarca ihmal edildiğini söyledi. Şanlıurfa’nın bu kadar avantaja sahipken bulunduğu durumu hak etmediğini savunan Başkan Sade, “Şanlıurfa tam manasıyla bir teşvik cenneti.. Hal böyle iken biz halen memleketteki sanayileşmenin yetersiz olduğuna inanıyorsak kendimizi iyice sorgulamamız lazım. Devletimiz, Hükümetimiz kesenin ağzını açmış, yatırımcıları bölgeye teşvik etmek için elinden geleni yapıyor, biz ise tamamlanamamış sanayi altyapısının altında ezilmeye devam ediyoruz.

Yakın zamanda Sanayi Çalıştayı yaptık.

Ele aldığımız 9 gündem maddesinden 5’i çözüme kavuştu veya çözüm yoluna girdi. Kalan 4 maddeyi de oluşturduğumuz komisyon marifetiyle takip edeceğiz. Bugüne kadar ele aldığımız ve yarım bıraktığımız hiçbir şey olmadı. Bundan sonra da olmayacak. SGK Müdürlüğümüzle beraber bu toplantıyı akşam 21.00 gibi gerçekleştirdik. Gecenin bu saatinde yatırımcısını, memleketini düşünen bürokratların varlığı bizi cesaretlendiriyor. Ben Müdürümüze ve ekibine duyarlılıklarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu