Ekonomi

Tüm Memurları Yakından İlgilendiriyor Hepsi Tarih Olacak

​Referandum neticeleriyle birlikte çalışma hayatında bir çok düzenleme peş peşe geliyor. Özellikle tüm çalışanları yakından ilgilendiren Kıdem Tazminat Fonu ile ilgili gelişmelerin çok kısa zamanda tamamlanması bekleniyor.

Önümüzdeki dönemde yapılacak reformlardan bazıları ise şöyle:

KIDEM TAZMİNATI GARANTİ ALTINA ALINACAK

Türkiye’de çalışma hayatında olan yaklaşık 20 milyon vatandaşımızı ilgilendiren Kıdem Tazminatı Fonu önümüzdeki günlerde gündeme gelecek ve bu konuda tüm tarafların görüşleri alınarak bir netice alınacak. yeni sistemde herkesin kıdem tazminatı garanti altına alınmış oluyor.

PARA FONDA TOPLANACAK

1 sene için ödenen 30 günlük brüt ücret uygulaması korunacak. Daha evvel 1 seneyi doldurmayanlara verilmeyen tazminat artık 1 gün bile çalışana verilecek. İş yerlerin batması, kapanması, kötü niyetle ödememesi gibi durumlar ortadan kalkacak. Çalışanların tazminatı her ay işverenin para yatıracağı bir fonda toplanmış olacak.

HESAP İSTENİLEN ZAMANDA GÖRÜNECEK

Bu kişisel hesabı çalışanlar istedikleri zaman görebilecek. İş yerinden ayrılan çalışan tazminatını yeni iş yerine gittiğinde de taşıyabilecek. Bazı durumlarda (evlenme, ev alma gibi) belli miktarlarda tazminatı çekebilme imkanı da getirilmiş olacak.

657 TARİH OLUYOR

Yaklaşık 3.5 milyon memuru ilgilendiren 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu da tarih olacak. Yeni bir kamu personel rejimi gündeme gelecek. Bu yeni yasada memurlar arasındaki ayrımlar kalkacak. Kamu çalışanı kavramı getirilecek. Böylece kadro sıkıntısı çeken kesimler bu sorunlarına çözüm bulacak.

ÇALIŞAN MEMURA DAHA ÇOK PARA

Çalışan memurlar daha çok para alacak, performans kriteri getirilecek. Tayin, terfi gibi sistemler tekrardan tanımlanacak.

YAPILANDIRMA SİSTEMİ TEKRARDAN DEVREDE

Vergi ve prim borcu olanların yararlandıkları yapılandırma sistemi tekrardan devreye girecek. Borcu olanlar kolay taksitlerle borçlarını ödeyecek. Böylece devlet ile millet arasında bir borç barışı sağlanacak. Bu arada düzenli olarak vergisini ödeyenlere de yeni avantajlar sunulacak.

KDV VE ÖTV İNDİRİMİ

Belli sektörlerde uygulanan KDV ve ÖTV indirimlerin süreleri uzatılacak. Vatandaşlar beyaz eşya ve mobilyada bu indirimlerden yararlanarak ihtiyaçlarını daha ucuz fiyatlarla karşılayabilecek.

ARA BULUCULUK DEVREDE

İş davalarını çok kısa zamanda neticelendirecek ara buluculuk sistemi devreye girecek. Böylece alacak, tazminat, işe dönüş gibi davalarda mahkemelerde seneler süren davalar son bulacak. Çalışanların sorunları birkaç hafta içinde çözüme kavuşturulacak.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu