Güncel

Tüketici Güven Endeksinde Geçen Aya Oranla Artış Gözlendi

Tüketici güven endeksinde geçen aya oranla artış gözlendi TÜİK, tüketici güven endeksinin, bu yılın nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 oranında arttığını bildirdi.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketici güven endeksi Nisan 2018 verilerini paylaştı. TÜİK ve T.C. Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, bu yılın nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 oranında arttı; mart ayında 71,3 olan endeks nisan ayında 71,9 oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,5 oranında azalarak nisan ayında 90,2 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi mart ayında 95,1 iken, nisan ayında yüzde 0,4 oranında azalarak 94,7 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha kötü olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir önceki aya göre artmasından kaynaklandı.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,4 oranında artarak nisan ayında 74,5 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali endeksi mart ayında 26 iken, nisan ayında yüzde 8,5 oranında artarak 28,2 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre artmasından kaynaklandı.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu