Ekonomi

TÜİK Açıkladı Yurt dışı üretici fiyat endeksinde artış var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yurt dışı üretici fiyat endeksi verilerini açıklayarak Yurt dışı üretici fiyat endeksi artış olduğunu belirtti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yurt dışı üretici fiyat endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre, Türkiye sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimini ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2016 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 5,04, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,90, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,30 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 6,06 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 5,99, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 5,02’lik artış olarak gerçekleşti.

Bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 10,25’le bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler, yüzde 8,41’le ana metaller, yüzde 6,51’le diğer madencilik ve taş ocakçılığı ürünleri alt sektörlerinde gerçekleşti.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, 2016 yılı Kasım ayında en fazla aylık artış ara mallarında ve en fazla yıllık artış enerji mallarında gerçekleşti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu