Güncel

TSK İşte O Planı Masaya Koydu

Türkiye’ operasyon yapmak için Suriye’nin Afrin kentiyle ilgili yapılan son planlar masada hazır vaziyette. Harekatın birinci safhasında Tel Rıfat ve Minnak Askeri Hava Üssü, terör örgütü PKK/PYD’den alınmış olacak.

Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında terör örgütü DEAŞ’tan kurtarılan bölgelere yönelik PKK tacizlerinde gözlenen artış, TSK’nın Afrin’e yönelik operasyon yapma planı hızlanmış oldu. Son dönemde terör örgütü PKK’ya katılımların en çok Afrin’den yaşanması da Türkiye’nin bu bölgeyi ulusal güvenlik tehdidi kapsamında değerlendirmesine yol açtı. 

Sınır hattındaki askeri yoğunluk son zamanlarda zirve noktaya ulaştı, Suriye içinde TSK üslerinde hazırlıklar da son aşamaya girildi.

ŞİDDETLİ ÇATIŞMA BEKLENİYOR

TSK’nın üzerinde çalışmış olduğu Afrin planına son şekli veriliyor. 

Özgür Suriye Ordusu gruplarıyla yapılması tasarlanan harekât Azez, Kel Cibrin, Mare’den başlayarak doğuya doğru, terör örgütü PKK/PYD’nin işgal ettiği bölgelerde ilerleyecek. Mehmetçik ve ÖSO, operasyonun ilk safhasında öncelikli olarak Tel Rıfat ile Minnak Askeri Hava Üssü’nün denetimini ele geçirecek. 

Bölge açısından oldukça stratejik noktada olan bu iki hedef çevresinde kuvvetli çatışmaların yaşanması öngörülüyor. Minnak Hava Üssü geçtiğimiz şubat ayında PKK’nın işgali altına girmişti. Azez’e yaklaşık 7 kilometre mesafedeki Minnak Üssü’nün Afrin’e uzaklığı ise 15 km.

DEAŞ’LA ORTAK KUŞATTILAR

TSK’nın öncelikli hedefleri arasında olan Tel Rıfat ise Afrin’in adeta kapısı durumunda. Önemli bir muhalif yoğunluğa sahip Tel Rıfat, geçtiğimiz sene DEAŞ ve PKK’nın kuşatması altında kalmış ve muhalifler sivillerin canını kurtarmak için kenti PKK’ya teslim etmek zorunda kalmıştı.

MERYEMEYN DE HEDEFTE

Bu bölgelerin kontrolünden sonra 7 km doğuya ilerlemeyi planlayan TSK-ÖSO’nun Meryemeyn’i de almayı planladığı söyleniyor. Harekât güçleri Afrin içine girip girmeyeceğine yönelik henüz bir bilgi verilmedi. Harekâtın Afrin’e 5 km uzaklıkta durması ve şehirdeki PKK’lıların dünyadan izole edilmesi de amaçlanabileceği belirtiliyor. 

Tüm bunlarla birlikte kentteki siviller için insani yardım konvoyları Türkiye’nin denetiminden sonra Afrin’e gönderileceği de bildirildi.

CIA KUKLALARI DIŞARI

Afrin Harekâtı’na TSK’ile birlikte katılacak ÖSO bileşenleri hangileri olacağı yönünde net bilgiler yok. ÖSO kaynakları, ilk Fırat Kalkanı Harekâtı’na katılan gruplardan bazıları ABD ile organik bağları olması sebebiyle Afrin Harekâtı’na alınmayabileceğini bildirdi. Bu gruplardan bazıları Pentagon bazıları ise CIA destekli.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı