Güncel

TSK Harekete Geçti

Erdoğan’ ABD’de, “YPG ve PYD’den Türkiye’ye herhangi bir saldırı olursa hiç kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız” demesinden sonra TSK hazırlığını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ABD’de temaslarında iletilen, “YPG ve PYD’den Türkiye’ye herhangi bir saldırı olursa hiç kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız. Türk Silahlı Kuvvetleri olası bir saldırıya karşı her türlü operasyon için hazırlığını yaptı.

Sınırın Suriye veya Irak tarafında terör örgütü PKK/YPG/PYD unsurlarından gelebilecek olası bir saldırıya verilecek her türlü cevaba ait hazırlıklar tamamlandı. Bu kapsamda Hava Kuvvetleri Komutanlığı, yapacağı olası harekatlara ait çalışmalarını yaparken, kullanılacak üs komutanlıklarında hazırlıklar sona erdi.

SINIRA ZIRHLI ARAÇ

Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar da olası sınır ötesi harekatlara yönelik senaryolarını oluşturdu. Bununla ilgili sınıra zırhlı araç ve mühimmat takviyeleri yapıldı bazı birlikler sınır hattına yakın bölgelere kaydırıldı. Sınır hattında, olası operasyonda birliklere lojistik destek sağlanmasına yönelik çalışmalar da tamamlandı. 

Mehmetçik için çadır ve konteynerler bölgeye gönderildi, olası ihtiyaçların karşılanmasına yönelik hazırlıklar bitti. Bu kapsamda Suriye ve Irak’ın kuzeyinde terör örgütü üyelerin olduğu bölgelerin karşısında yer alan birliklerde alarm düzeyi çoğaltıldı. 

Terör örgütü PKK/PYD/YPG unsurların olduğu Afrin’in karşısındaki Hatay sınırı, Telabyad’ın karşısındaki Şanlıurfa’da, Kamışlı’nın karşısındaki Mardin ile Irak sınırında, hudut hattı ve ötesindeki gelişmeler askerlerle istihbarat birimleri yakından takip ediyor.

MESAJ ÇOK NET

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, yapmış olduğu açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’de ziyaretinde, Türkiye’nin bir tehditle karşılaşması durumunda terör örgütü PKK/YPG/PYD’ye misliyle karşılık verileceğini açık ve net olarak söylendi. Türkiye’nin bu konuda kararlı bir duruş sergilediğini söyleyen Ağar, TSK’nın Irak’ın kuzeyindeki Sincar Dağı ile Suriye’nin kuzeydoğusundaki Karaçok Dağı bölgelerine yaptığı hava harekatını söyledi.

Daha sonra teröristler hudut birliklerine çeşitli saldırıların yapıldığını söyleyen Ağar, “Bu saldırılara karşılık verildi. Burada çok net bir mesaj var. Eğer bu coğrafyadan, sizin verdiğiniz garantiye rağmen bize bir tehdit olursa, biz bu tehdide karşı sadece ateşle karşılık vermek anlamında değil, başka türlü tedbirler de alabiliriz. 

Sonuçta o tehdidin varlığının ortadan kaldırılması gerekiyor. Nerede? Yerinde. Bu anlamda Türkiye’nin ortaya koyduğu bu kararlılığını çok iyi anlamak gerekiyor. TSK’nın sınır hattına yığınak yaptığını söyleyen Ağar, konuşmasına şöyle devam etti:

Bu yığınak her geçen gün daha etkili hale geliyor. Şu an gerek Irak gerekse Suriye’den, başta stres noktaları olmak üzere herhangi bir yerden tehdit geldiği zaman Türkiye’nin buna misliyle mukabele edeceği hem yığınak hem de kara ve hava anlamında ateş desteği hazır.

Olası pek çok senaryoya dahil teknik planlama yapılmıştır. Bir hazırlık var o hazırlığa dahil bir kararlılık da var. Bu Washington’daki ziyarette kendisini gösterdi. Yığınak denilen şeyin mutlaka sonucu olur. Ya etki ya da caydırıcılık sonucu olur. Bu fotoğraf şu anda sahada verilmiş durumdadır.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu