Güncel

Trump Tarih Verdi Kritik İran Kararı

​Obama’nın kimyasal anlaşma sebebiyle kaldırdığı İran yaptırım ve ambargolarını tekrardan getirmek isteyen Trump, bu ambargoların ABD’ye vereceği zararların tespit edilmesi için rapor istedi. Rapor 3 ay içinde hazırlanmış olacak.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Beyaz Saray’da günlük basın brifinginde, İran’la nükleer anlaşma kapsamında Tahran’a yaptırımların durdurulması ile ilgili değerlendirmede bulundu.

ULUSAL GÜVENLİK İÇİN HAYATİ OLUP OLMADIĞI İNCELENECEK

Ulusal Güvenlik Konseyi öncülüğünde ilgili kurumların katkı sağlayacağı bir rapor hazırlanacağını söyleyen Spicer, “Başkan, Ulusal Güvenlik Konseyine, İran’la nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırımların durdurulmasının, ABD’nin ulusal güvenliği açısından hayati olup olmadığının incelenmesi talimatını verdi.

3 AY İÇİNDE HAZIRLANACAK

Rapor 3 ay içinde hazırlanıp Beyaz Saray’a verileceğini söyleyen Spicer, Trump’ın bu rapor talebiyle “tedbirli” bir adım attığını ve bunun neticesine göre Trump yönetiminin İran’la nükleer anlaşma kapsamında durdurulan yaptırımların akıbetiyle ilgili değerlendirme yapılacak.

TİLLERSON MEKTUP YAZDI

ABD Dışişleri Bakanlığı dün Kongreye gönderdiği İran mektubunda, Tahran yönetimi 2015’te nükleer anlaşma koşullarına uymaya devam ettiğini bildirmiş fakat ülkenin teröre destek veren ülke konumunu devem ettirdiğini ve yaptırımların kaldırılmasının ABD ulusal güvenlik çıkarlarına uygun olup olmadığının incelendiğini söylemişti.

Mektubu kaleme alan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “İran, birçok platform ve yöntemle önde gelen terör destekçisi devlet olmaya devam ediyor. Başkan Ulusal Güvenlik Konseyi önderliğinde İran’la nükleer anlaşmanın gözden geçirilmesini ve (İran’a) yaptırımların durdurulması ABD ulusal çıkarları açısından hayati olup olmadığı değerlendirilmesi talimatını verdi.

YAPTIRIMLARI OBAMA BİTİRMİŞTİ

İran’la nükleer anlaşma, Obama döneminde 22 Mayıs 2015’te imzalanmıştı ve o tarihten sonra her 3 ayda bir ABD yönetimi, Kongreye anlaşmanın durumuyla ilgili yazılı bilgi veriyordu. 

18 Nisan tarihli mektubun, Trump yönetimin Kongreye yaptığı ilk bildirim olduğu söylenmişti.

Seçim kampanyası döneminde Trump, Obama döneminde imzalanan İran’la nükleer anlaşmayı sert sözlerle eleştirmiş, Başkan olması durumunda bu anlaşmayı tekrardan gözden geçireceğini söylemişti.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu