Güncel

Trump’tan Çok Sert Bir Açıklama Daha Dua Etsin Yoksa…

​ABD Başkanı Trump, salı günü görevine son vermiş olduğu eski FBI Direktörü Comey’i, “aralarında olan görüşmeleri basına sızdırmaması” için üstü kapalı olarak uyarıda bulundu.

Trump, Beyaz Saray’da günlük basın brifinglerin iptal edilebileceğini söyledi. Trump, sosyal medya hesabı Twitter’dan, hafta içi görevden aldığı eski FBI Direktörü Comey’ hakkında açıklamalarda bulundu.

Comey ile görüşmeleri “kayıt altına alınmış” olabileceğini söyleyen Trump, “James Comey, görüşmelerimizi basına sızdırmadan evvel bu görüşmelerin kaydı olmaması için dua etsin.  Trump’ın bu açıklamaları, Comey’i, “aralarındaki görüşmeleri basına sızdırmaması” konusunda üstü kapalı olarak uyardı.

İşini iyi yapmıyordu; bu kadar basit”

Trump, salı günü görevine son verdiği Comey ile ilgili olarak basına yapmış olduğu ilk açıklamalarda, İşini iyi yapmıyordu; bu kadar basit. Twitter hesabından, “Comey, ister Cumhuriyetçi isterse Demokrat olsun Washington’da hemen herkesin güvenini kaybetmişti. İşler normale döndüğünde herkes bana (bu kararımdan dolayı) teşekkür edecek.

Beyaz Saray, Adalet Bakanı Jeff Sessions ve Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein’ın resmi tavsiyesine uyularak Comey’nin görevine son verildiğini belirtmiş; dün Amerikan medyasına vermiş olduğu bir mülakatta ise Trump, “Adalet Bakanlığı tavsiyesi olmasa da Comey’i kovacaktım.

Öte taraf Trump, yine Twitter’da yapmış olduğu açıklamalarda, yönetimi “tutarsızlıkla” suçlayan ve ciddi şekilde eleştiren ana akım Amerikan medyasını hedef aldı. 

Trump, “Belki de yapılacak en iyi şey bundan sonraki tüm (Beyaz Saray) basın brifinglerini iptal etmek ve ‘tutarlılık’ adına tüm sorulara yazılı cevap vermek mi olacak? Aktif bir başkan olarak birçok şeyle uğraşıyorum ve sözcülerimin podyumda mükemmel bir tutarlılık göstermesi mümkün değil.

Comey’nin görevine son verilmesinden sonra başlayan ve “bu kararın Adalet Bakanlığı tavsiyesinden önce mi sonra mı alındığı” etrafında dönen tartışmalar devamlı gündemde tutan medya, bu sözlerle Trump’ın hedefi olurken, Beyaz Saray günlük basın brifinglerini iptal edilebileceğine ait yorumlar kamuoyunun dikkatini çekti.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu