Güncel

Trump Talimat Verdi Pentagon Harekete Geçti

​ABD Savunma Bakanı Mattis, Savunma Bakanlığı Müsteşarı Bob Work ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Paul Selva’yı, “nükleer durum inceleme yapılması için” görev verildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Başkan Donald Trump’ın 27 Ocak tarihli Başkanlık Genelgesi kapsamında, ABD’nin nükleer silah durumunu inceleme süreci başlandığı söyledi.

Pentagon sözcüsü Dana W. White, yaptığı yazılı açıklamada, Trump’ın 27 Ocak’ta yayınladığı Ulusal Güvenlik Başkanlık Genelgesini hatırlatarak, Savunma Bakanı Jim Mattis’in, Savunma Bakanlığı Müsteşarı Bob Work ve Genel Kurmay Başkan Yardımcısı Paul Selva’yı, “nükleer durum incelemesini” yapması için görevlendirdi.

White açıklamasında, nihai bir nükleer durum inceleme raporunun, sene sonuna kadar Beyaz Saray’a sunulmuş olacak.

Trump, Başkanlık Genelgesi’nde Savunma Bakanına, ABD’nin caydırıcı nükleer gücünün güvenli ve kuvvetli olup olmadığı ve 21. yüzyıl tehditlerine karşı caydırmaya, müttefiklere güvence vermeye uygun durumda olup bulunmadığını tespit etmek için nükleer durum incelemesi yapması için talimat verdi.

Son dönemlerde ABD yetkilileri Rusya’nın nükleer başlıklı silahlarını aktifleştirdiğine yönelik açıklamaların ve Kuzey Kore’nin nükleer programına hız vermekle birlikte balistik füze denemesi yapması sürecin hızlandırılmasında etkili olduğu söyleniyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu