Ekonomi

Trump’ın O İddiaları TL yi Fena Halde Çökertti

​ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik iddialardan olumsuz yönden etkilendiği günde Türk Lirası en çok kaybeden ikinci para birimi oldu.

Trump ile ilgili iddialar adaletin engellenmesi olarak yorum yapılırken, bu durum ABD’ başkanı görevden azil zamanı gerekçelerinden biri olabileceği yorumları da yapıldı. ABD’de etkisi gittikçe yayılan siyasi haber akışı sonrası dolar yönünü aşağı doğru çevirirken, Türk Lirası negatif ayrışma gösteren para birimleri arasında yerini aldı.

Saat 16:40 da Türk Lirası, Güney Afrika randından sonra günün en çok gerileme gösteren para birimi oldu. Güney Afrika randı yüzde 1,01 gerileme olurken, Türk Lirası’ndaki kayıp yüzde 0,7 oldu.  Bunun karşısında Bulgar levası ve Macar forintinin günün en çok kazandıran para birimleri oldu. Bulgar levasında 16:40 itibariyle kazanç yüzde 0,2 oldu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta görevden aldığı eski FBI Direktörü James Comey’den Şubat ayında, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkında yapılan soruşturmayı durdurmasını istediği iddia edildi.  Yatırımcıların risk iştahı azalırken Japon Yeni, altın ve ABD tahvilleri değer kazandı. Dolar Endeksi ise 9 Kasım 2016’dan beri gördüğü en düşük seviyede işlem gördü.

Dolar endeksi 97,8 değeri ile 7 ayın en düşük seviyesine geldi.

TRUMP GÖREVDEN ALINABİLİR İDDİASI

Son yüzyılda iki ABD Başkanı azil zamanı ile karşı karşıya kalmıştı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu