Gap

Traktörün Girmediği Tarlaları Geleneksel Yollar İle Tarım Yapılıyor

Batman’ın Gercüş ilçesinde traktörlerin giremediği tarlalar atlarla sürülüyor.

Batman’ın Gercüş ilçesinde traktörlerin giremediği tarlalar atlarla sürülüyor.
 

Batman’ın Gercüş (Gercews) ilçesine bağlı Çiçekli (Şiferê) köyünde çiftçiler, tarlalarını halen at ve sapanla sürüyorlar.

Gercüş ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta ve tarihi Hasankeyf ilçesine yakın bir mesafede olan Çiçekli köyünde yaklaşık olarak 250 kişi yaşıyor.

Köyleri dağlık alanda bulunduğundan gelişmiş hiçbir tarım aracı kullanamadıklarını belirten köy sakinlerinden Adem Kaya, bu yüzden tarla sürme işini eski usul olan at ve sapanla yaptıklarını söyledi.

Kaya, “Bağ ve tarlalarımızda makinalar ile traktörler çalışmadığından dolayı biz de dedelerimiz gibi, hayvan gücüyle tarlalarımızı sürüyoruz. Bazı köylülerimiz gelişmiş tarım aletlerini getirip denemişler ama olmuyor. Bundan dolayı at ve sapanla çift sürmeye devam ediyoruz. Yaşım 33, hatırladığımdan beri hayvanlarla çift sürüyoruz.” dedi.

Yılda 3 defa bağlarını ve tarlalarını sürdüklerini dile getiren Kaya, “Sonbahar mevsiminde çift sürme işini geniş yapıyoruz ki yağan yağmur ve kar o sürdüğümüz hatların içine girmesin. Yağışın değerlendirilmesi için yapıyoruz. Nisan ayında bir daha çift sürüyoruz. Nisan ayında yapılan sürme işini de yabancı otların yeşermemesi için yapıyoruz. Mayıs ayında üçüncü defa çift sürüyoruz. Ürünlerimiz güzel yetişsin diye yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı