Güncel

Trafikte Sivil Denetim Dönemi! Bundan Sonra Hata Yapan Şoför Yandı

​Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, 81 il emniyet müdürlüğüne göndermiş olduğu genelgeyle toplu taşıma araçları ve şehirler arası yolcu otobüslerinde sivil trafik polisleri tarafından denetleme yapılması istendi.

81 İLİN EMNİYETİ’NE GENELGE GÖNDERİLDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, ölümlü trafik kazaların azaltılması yönündeki talimatı doğrultusunda çalışmaları devam ettiren Emniyet Genel Müdürlüğü, trafikte sivil polisler habersiz olarak denetleme yapılmasına ait genelgeyi 81 il emniyet müdürlüğüne gönderdi.

TOPLU TAŞIMADA GÖREV YAPACAKLAR

Şehir içi ve şehirlerarası toplu taşıma araçlarında devamlı denetlenmesi ve şoförler üzerinde “algılanan yakalanma riski” duygusu yoğun bir şekilde hissettirilmesinin kural ihlallerini bayağı azaltacağı belirtilen genelgeye göre, il emniyet müdürlükleri bünyesindeki sivil trafik polisleri, şehir içi belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri, ticari minibüs, otobüs ve taksiler ile şehirlerarası yolcu otobüslerinde de görev yapmış olacak.

Denetimler toplu taşıma araçlarında ücret ödemek şartıyla sivil polisler tarafından yapılacak.

ŞOFÖRÜ DENETLEYECEK

Önceden belirlenen güzergah boyunca yolcu olarak seyahat yapacak polis, bu zamanda sürücünün yaptığı indirme-bindirme, trafik ışıkları, yatay ve düşey işaretlere uyma, şerit kullanma ve değiştirme, çok yolcu, telefonla konuşma, kavşaklarda geçiş ve dönüş kurallarına uyup uymadığı denetleyerek kural ihlallerini tek tek tespit yapabilecek.

Trafik kuralı ihlali yaptığı tespit edilen sürücü, resmi ekibin olduğu yere geldiğinde durdurulacak. Araçta olan sivil polis, kimliğini göstererek görevini açıkladıktan sonra kural ihlalleri konusunda sürücü ve yolcuları bilgilendirerek cezai işlem uygulaması yapmış olacak.

ŞEHİRLERARASI YOLLARDA DENETİM

Genelge doğrultusunda şehirlerarası yollarda da sivil trafik polislerince 24 saat esasına göre denetim yapılacak. Personel sadece komşu illere, aynı gün içerisinde yolcu olarak gidip gelebilecek.

Seyahat zamanında şoför ve karayolu gözlemlenerek, sürücü telefonla konuşma, çalışma ve dinlenme zamanları, yolcuların emniyet kemeri konusunda uyarılıp uyarılmadığı, sigara içme ve diğer trafik kurallarına uyulup uyulmadığı tespiti yapılacak.

İHLAL YAPARSA TUTANAK TUTACAK

Sürücü kural ihlali yaptığını tespiti halinde “ihlal tespit tutanağı” düzenlenerek gidilen ilin otogarındaki trafik görevlilerine teslim edilecek ve yaptırım uygulanması sağlanacak.

Aynı ilde birden çok personel görevlendirilmesi durumunda farklı otobüs ve firmalarla seyahat yapabilecek. Aynı güzergahta görevli personel aynı otobüste görev yapmayacak ve biletler farklı saatlerde alınacak.

Denetimler sene boyunca aralıksız olarak devam edecek.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu