Sağlık

Tıp Dünyasından Bir Yıldız Daha Kaydı

Türkiye’nin tıp dünyasında başarıları dilden dile dolaşan sayısız ameliyata giren ve bir o kadar doktor yetiştiren beyin cerrahı Prof. Dr. Hakan Oruçkaptan akciğer kanserine yenik düştü

Türkiye’nin tıp dünyasında başarıları dilden dile dolaşan sayısız ameliyata giren ve bir o kadar doktor yetiştiren beyin cerrahı Prof. Dr. Hakan Oruçkaptan akciğer kanserine yenik düştü.

Oruçkaptan yıllar önce lösemi hastalığına yakalanmış ve azmi ve hayata karşı direnişi ile hastalığın üstesinden gelmeyi başarmıştı; Ancak doktorların en önemli zaaflarından birisi olan, hastalarında gördüğü şeyi kendine yakıştıramama durumu Prof. Dr. Hakan Oruçkaptan’da baş göstermişti. Hastalığı ilerlemesine ve artık kendisini rahatsız edecek düzeye gelmesine kadar hastalığından kimseye bahsetmemişti.

Prof. Dr. Oruçkaptan, arkasında sağlığına kavuşturduğu yüzlerce insan ve başarılı ameliyatlar bıraktı.

Prof. Dr. Hakan Oruçkaptan’ın babası Ünal Oruçkaptan, kaybettiği oğlunu şöyle anlatıyor.
İmza attığı başarılı cerrahi operasyonlarla pek çok kişiyi sağlığına kavuşturdu, Benim oğlum pek sıkıntılarını aktarmak istemezdi. Son dönemde hoş olmayan bir gelişme vardı.
Ameliyat edildi. Hekimler bazı konularda ketumdur, hele hele bizlerin üzülmesine fırsat vermemek için pek bahsetmezdi” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Oruçkaptan, gerçekleştirdiği başarılı bir operasyon sonrası bir belgesele de konu olmuştu.
İstemsiz hareket ve seslerle karakterize bir tik hastalığı olan Tourette sendorumuyla boğuşan İsveç’te yaşayan Osman Duman’ı sağlığına kavuşturduğu operasyon sonrasında İsveç televizyonları Oruçkaptan’la ilgili bir belgesel hazırlamıştı.

Bir cerrahın 63-64 yaşından sonra, el titremesi, yavaşlama nedeniyle emekli olması gerektiğini belirten Oruçkaptan, “Deneyimle değerlendirirsek, bir cerrahın en tepede olduğu dönem, 55-60 yaşlarıdır. Sonra aşağı doğru iniş başlar. Önemli olan nerede bırakacağını bilmek…” ifadelerini kullanmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu