Güncel

Tillerson: Birliklerimiz Yönünü Afrin’e Doğru Çevirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye’nin Afrin harekâtının IŞİD ile mücadeleye zarar verdiğini öne sürerek, “Şu anda birliklerimiz yönünü Afrin’e çevirdi.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye’nin Afrin harekâtının IŞİD ile mücadeleye zarar verdiğini öne sürerek, “Şu anda birliklerimiz yönünü Afrin’e çevirdi.” dedi.
 

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, yarın gerçekleştireceği Türkiye ziyareti öncesi Ürdün’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Afrin harekâtının IŞİD ile mücadeleye zarar verdiğini öne sürerek, “Şu anda birliklerimiz yönünü Afrin’e çevirdi.” dedi.

Ürdünlü mevkidaşı ile ortak basın toplantısında konuşan Tillerson “Afrin’deki durum Suriye’nin doğusunda IŞİD ile yaptığımız mücadeleyi sekteye uğrattı. Şu anda birliklerimiz yönünü Afrin’e çevirdi. NATO üyesi müttefikimiz Türkiye ile görüştük. Yaptıkları harekâtın önceliğimiz olan IŞİD ile mücadeleye etki ettiğini göz önüne almalılar. Bu sebeple hafta sonunda Ankara’ya gideceğim. Öncelikli hedefimiz olan IŞİD ile mücadeleye devam etme noktasında kendileriyle birtakım görüşmelerde daha bulunacağız.” dedi.

Tillerson, ”ABD, Türkiye ile aynı yönde çalışmaya devam etmenin yolunu bulmalı. Türkiye’ye tehditlerin azaltılması için işbirliğini konuşmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Tillerson, yarın Ankara’da temaslarda bulunacak. ABD’nin Suriye’deki YPG/PKK güçleriyle olan işbirliği ve Türkiye’nin Afrin’e yaptığı askeri operasyon sonrası iki ülke arasındaki ilişkiler kopma noktasına geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili “Osmanlı tokadı” benzetmesi yaparak sert çıkması da dünya medyasında geniş yer buldu.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı