Teknoloji

TikTok, Çocuk Mahremiyetine İlişkin FTC Anlaşmasında 5,7 Milyon Dolar Ödeyecek

Sosyal video uygulaması TikTok, çocuklardan kişisel olarak yasa dışı bilgi topladığı gerekçesi ile Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından 5.7 milyon dolar tazminata mahkum edildi.

Daha önce Musical.ly olarak bilinen TikTok, kullanıcıların popüler müzik videolarına dudak senkronizasyonu yapmalarını ve klipleri arkadaşlarıyla paylaşmalarını sağlar. Uygulamanın, iOS ve Android’de 1 milyar indirmeyi aştığı bildiriliyor . 

FTC Uygulamanın operatörler, 13 yaşın altındaki çocuklar üzerinde kişisel bilgi toplama önce ebeveyn onayı başarısız olarak Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası ihlal ettiği iddia etmişti bir sürümü Çarşamba göre . TİKTok, FTC’ye göre, ebeveynlerden ve çocuklarından şikayetler aldıklarında, bu kişisel bilgileri de silemedi.

FTC Başkanı Joe Simons, “Bu kayıt cezası, çocukları hedef alan tüm çevrimiçi hizmetlere ve web sitelerine hatırlatıcı olmalıdır: COPPA’nın uygulanmasını çok ciddiye alıyoruz ve yasaları açıkça göz ardı eden şirketlere müsamaha göstermeyeceğiz” dedi. Bunun, çocuk mahremiyet davasında komisyon tarafından alınan en büyük medeni ceza olduğu.

Anlaşma ile birlikte, TikTok Çarşamba gününden itibaren genç kullanıcıları “özellikle bu kitleye yönelik olarak tasarlanmış ek güvenlik ve gizlilik korumaları sunan sınırlı, ayrı bir uygulama deneyimine” yönlendireceğini söyledi . TikTok, genç kullanıcılar için sürümün kişisel bilgilerin paylaşımına izin vermediğini ve içerik ve etkileşimlere “kapsamlı” sınırlamalar getirdiğini söyledi. 

TikTok ayrıca , kullanıcıların uygulamanın topluluk kuralları, gizlilik ayarları ve dijital refah araçlarıyla kullanıcılarına rehberlik etmeyi amaçlayan bir dizi güvenlik videosu başlattı . 

Anlaşmanın bir parçası olarak, uygulama ayrıca COPPA’nın ileriye gitmesi ve 13 yaşın altındaki çocuklar tarafından yapılan videoları çekmek zorunda. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu