Ekonomi

TİGEM 2017 Yılı Genişletilmiş Koordinasyon ve Güzlük Ekim Programı Toplantısı Yapıldı

TİGEM Genel Müdürlüğünün “2017 Yılı Güzlük Ekim Programı Toplantısı” 15-16 Eylül 2017 tarihlerinde Gazi Sosyal Tesislerinde yapıldı.

TİGEM Genel Müdürlüğünün “2017 Yılı Güzlük Ekim Programı Toplantısı” 15-16 Eylül 2017 tarihlerinde Gazi Sosyal Tesislerinde yapıldı.

TİGEM Genel Müdürlüğünün üst yönetimi ile işletme müdürlerinin katıldıkları toplantı, Genel Müdür Mehmet Taşan’ın açılış konuşması ile başladı.

Her ne kadar uzun bir kurban bayramı tatili geçirilse de işletmelerimizde 7/24 esasına göre çalışan TİGEM’de işlerin tatil olmadığını söyleyerek sözlerine başlayan Taştan, Kurumumuzun yüklendiği misyonu daha iyi yerine getirebilmek adına, gayret içerisinde hep birlikte çalışıldığını dile getirdi.

Tarım sektöründe kurumsal kapasitesi en yüksek kurumların başında gelen TİGEM’in her alanda değişen ve gelişen dünyanın hızına ayak uydurarark, daha iyisini ve başarılısını yakalamak için elinden ne geliyorsa üstün bir gayretle yaptığının altını çizen Taştan, TİGEM’in asli görevinin tohumluk ve damızlık üretmek olduğunu söyledi.

İlk gün TİGEM’e bağlı tüm işletmelerin 2017 yılı güzlük ekim programlarının değerlendirildiği toplantıda Genel Müdür Mehmet Taşan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 

Bizim İki Asli Görevimiz Var

“Bizim, sertifikalı tohum ve üstün vasıflı damızlık üretimi olmak üzere iki asli görevimiz var. Bizim işimiz tohumluk üretmek. Bu zamana kadar yapılan yatırımlarla sulu alanlarımız 210 bin dekardan 879 bin dekara çıkarıldı, sulanabilecek alanımızın tamamı ise 2020 yılında sulanmış olacak. Bunun yanı sıra yetiştirdiği üstün vasıflı damızlık ırklarıyla da piyasada başarılı bir marka oluşturmuş olan TİGEM’in bu kalite ve başarısını sürdürmesi gerekiyor.
 

Kontrol ve takip bizim işimizde çok büyük önem taşıyor.

Çalışanlarımız yöneticileri tarafından takip edilirse işin kontrolü sağlanır. Türk toplumunda iyi yöneticilere çok ihtiyaç var. Arazilerinizi dolaşın. İnsanoğluyuz, nefis taşıyoruz. Çalışanlarınıza sorumluluk verin. Arkadaşlarımızın mesaisinden ve verimli çalışmalarından biz sorumluyuz. Çalışanlarımızı işleriyle meşgul edelim. Yeni bir birimde işe başlayan arkadaşlarımız, çalıştığı yerde nasıl verimli olmalıyım diye düşünmeli, eksiltmemeli, artırmalı. Çalışmalarını tamamlayarak huzur içinde o bölümden ayrılmalı. Hiçbir başarı ödülsüz kalmaz. Başarınız birileri tarafından mutlaka takdir edilir.”

Özel sektör ile yürütülen ortak çalışmaların devam ettiğini, bu ilişkilerin daha da geliştirmesi gerektiğini söyleyen Genel Müdür Taşan, AR-GE çalışmalarının iyi gittiğini dile getirdi. Türk çiftçisinin bir yeniliği uygulamadan önce görmek istediğini söyleyen Genel Müdürümüz, bu nedenle yeni tohumluk çeşitlerimizin piyasaya iyi bir şekilde tanıtılmasının ve piyasada var olan TİGEM markasının başarıyla devam ettirilmesinin gerekliliğini vurguladı.

Özellikle bakanlığımızın Genç Çiftçi Projesi kapsamında kendisine hayvan temini görevi verilen TİGEM’in ilgili birimlerinin çok yoğun mesai harcadığını söyleyen Taştan, 6 işletmemizde üniversitelerle (Uludağ, Selçuk, Aksaray, M. Akif Ersoy ve Atatürk) işbirliği ile embriyo transferine başlanıldığını dile getirdi. TİGEM Genel Müdürü Mehmet Taştan, TİGEM’in Türk hayvancılığına embriyo transferini kazandıran kurum olacağının altını çizerek konuşmasını sonlandırdı.

Toplantıda daha sonra işletmelerin 2017 yılı güzlük ekim programlarının değerlendirildiği, sertifikalı tohumluk dağıtım ve hedefleri ile genel faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler paylaştıkları sunumlara geçildi. Sunumların ardından ise işletmelerin ekim programları ve genel faaliyetleri ile ilgili bilgiler aktarıldı ve talepler görüşüldü.

Toplantının ikinci günü de devam eden işletme müdürlerinin konuşmalarının ardından tek tek söz alan daire başkanları, işletmelerden gelen talepleri değerlendirdiklerini ve hassasiyet gösterilmesini istedikleri konuları dile getirdiler.

Genel müdür yardımcılarımızın da genel değerlendirmelerini paylaştıkları toplantının sonunda kapanış konuşmasını yapan, Taşan, her işletmenin bulunduğu bölgede TİGEM’i temsil ettiğinin altını çizdi. Bu çerçevede yerel yönetim ve birimlerle devamlı irtibat halinde olunması gerektiğini söyledi.

Mehmet Taştan “İki gün süren bu toplantıda A’dan Z’ye her şeyi masaya yatırdık. Temel prensiplerimizi söyledik. Dünyanın en zor işlerinden birisi olan ve doğa şartlarına göre değişen çiftçilik işini yürütüyoruz. Atatürk’ ün “Köylü milletin efendisidir” sözü çok önemli. Bolluk içerisinde her şeyi elde edebildiğimiz bir ülkede yaşıyoruz. Bu bolluk ve berekette elbette ki bizim de katkımız var. Osmanlı’dan bu yana hizmet eden bir kurumda çalışıyoruz. Asli görevimiz belli, insan ve canlılarla uğraşıyoruz. Özel sektör gibi davranamıyoruz. Yerine göre devlet yerine göre tüccarız. Basiretli bir tüccar gibi davranıp kar elde etmek için var gücümüzle çalışmalıyız.

İdarecilik ‘namüsait şartlara rağmen iş yapabilme yeteneği’dir. Bu kuruma ne katkı sağladığımızı düşünmeliyiz. Bu ülkeye verilen hizmete paha biçilemez. Bir birimde yöneticilik yapmak bugünün şartlarında çok zor ve her biriniz çok iyi iş çıkarıyorsunuz. TİGEM’in neden var olduğunu herkese anlatıyoruz. Bu süreçte elbette bir takım sorunlarla karşılaşıyoruz.
 

Herkesten proje ve teklif bekliyorum.

Gelin konuşup tartışalım, bunlar üzerinde kafa yoralım. İşletme müdürleriyle bir daha bir araya geldiğimizde aynı sorunları konuşmamamız çok önemli. Konuşulanlar faydaya dönüşürse başarırız. Bu toplantının faydaya dönüşeceğine inanıyorum. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı