Güncel

tetikçi Zona Ukrayna’da Yakayı Ele Verdi

Türkiye’de Çeçenlere yönelik cinayetler sebebiyle yargılanıp serbest bırakılan Zona, Ukrayna’da hırsızlık ve gasp için çete kurduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

Türkiye’de Çeçen komutan Musa Ali Osaev’i öldürmek suçlamasıyla tutuklanıp yargılanan Zona kod adlı Temur Makhauri, serbest bırakıldıktan sonra gittiği Ukrayna’da “hırsızlık ve gasp çetesi” kurmak ve yönetmek suçlamasıyla gözaltına alındı.

Ukrayna polisinin düzenlediği operasyonda Gürcistan plakalı lüks bir otomobil içerisinde yakalanan Zona’nın üzerinde Glock ve Stechkin marka 2 silah ve çok sayıda mermi ele geçirildi.

Ukrayna polisine “Ukrayna’da Rus Ordusuna karşı savaşan Çeçen Birliği” isimli resmi olmayan bir kimlik kartı gösteren Zona’nın bu belgesinin üzerinde görevi olarak “sorgulayıcı” yazıyor.

Doğu bölgeleri Rusya’nın işgali altında olan Ukrayna’da devlet ve halk, Ruslara karşı savaşmış olan Çeçenlere sempati ile bakıyor. Bazı yasadışı işler yapan kişilerin Çeçenlerin isimlerini kullanarak yaptıkları yasadışı işleri kamufle etmeleri tepkiyle karşılanıyor.

Çeçen cinayetleri zanlısı olarak yargılanmıştı

Zona, daha önce Türkiye’de Çeçen komutan Ali Musa Osaev’i öldürmek suçlamasıyla Atatürk Havalimanından ayrılırken düzenlenen bir operasyonla gözaltına alınmış ve yargılanmıştı.

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 yıl süren dava sonunda, cinayet anına ait görüntü kaydı olmasına rağmen beraat etmişti.

Mahkeme’nin video kaydını incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu’na göndermeme yönünde karar alması müşteki avukatları tarafından tepki ile karşılanmıştı.

Zona’nın beraatini isteyen mahkeme heyeti FETÖ nedeniyle açığa alınmıştı

Zona’nın beraati hakkında talepte bulunan Savcı Mehmet Bakır Özkan ve Hakim Hasan Teke 15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ Örgütü üyesi oldukları iddiasıyla açığa alınmışlardı.

Rus ajanlarla görüşme kaydı tespit edilmişti

Türkiye’ye kısa bir süre içerisinde 65 defa ve Ruslan Papaskiri, Temur Makhauri, Ali Dubaev gibi çok çeşitli isimlere düzenlenmiş pasaportlarla giriş-çıkış yapan Zona’nın İstanbul’da Çeçenlerin önde gelen liderlerine yönelik suikastlar konusunda Rus Gizli Servisi (FSB) yetkilisi Bashir Kushtov ile yaptığı görüşmeler ve para alış-verişi gizli kamera ile tespit edilmişti.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı