Biyografi

Televizyon İzleyenler Dikkat Yeni Dönem Başladı Bundan Sonra…

​Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 690 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK), aile dostu dizilere teşvik edilmesi, yurt dışından Türkiye’ye yönelik yayın yapan televizyon kanallarına ve arkadaş bulma programlarına kadar birçok yerde yapılan düzenlemeler yeni bir dönem başladı.

Yayından kaldırılacağı konuşulan evlilik programları çocukların ekran başında olmadığı saat dilimlerindne yayınlanacak.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), KHK kapsamında medya hizmet sağlayıcılarına yönelik düzenlemelerin 29 Nisan Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra yapılan yayınları yeni düzenlemeleri dikkate alarak mercek altına almaya başladı. Söz konusu düzenlemeler, yayım tarihi itibarıyla geçerli olacak. 

Düzenlemelerde en dikkat çekici uygulamalardan biri, uzun zamandır tartışma konusu olan yurt dışından Türkiye’ye yönelik yayın yapan televizyon kanalları için gerçekleşecek. Yurt dışından Türkiye’ye yönelik, büyük bölümü TÜRKSAT uyduları üzerinden yayın yapan ve RTÜK’ten lisans almayan televizyon kanallarının cinsel ilaçların pazarlanması, kumar oynatılması veya “0800”lü hatlar ile ilgili yayınlarına karşı harekete geçildi. 

KHK’de yapılan düzenlemeyle uydu üzerinden yayın yapan bu tip kanallara, RTÜK’ten de lisans alma zorunluluğu getirildi. İzinsiz, ruhsatsız,lisanssız yayın yapan kanalların tamamı kapatılacak. Bu yayınları yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak. 

Adresini gizleyene “lisans” iptali 

KHK’de bazı yayıncı kuruluşların RTÜK cezalarından kaçmak, uygulanan yaptırımlardan sıyrılmak için sürekli adres değiştirmelerine son vermek için düzenlemeye gidildi. Yeni düzenlemeye göre, RTÜK’e olan borçlarından ve idari para borçlarından kaçarak faaliyet gösteren yayın kuruluşları, adres iletişim bilgilerini ve kayıtlı elektronik posta adreslerini bildirmezse lisansları iptal edilcek. 

Çocukların saatinde o yayınlar yapılamayacak 

Evlilik programlarına yasak” olarak kamuoyunda büyük tartışmalara sebep olan KHK düzenlemesi ise algılandığının aksine, çocuk ve gençlerin televizyon izlediği saatlerde yapılan ve onların zihinsel, fiziksel ve ahlaki gelişimini olumsuz yönde etkileyen tüm yayınlara yönelik genel bir yaptırımı içeriyor. 

Daha evvel “koruyucu sembol” kullanılarak, çocukların da TV izlediği saatlerde yapılan bu tip yayınlar, şimdi koruyucu sembol olsa bile söz konusu zaman dilimlerinde yapılamayacak. 

Ayrıca evlilik programlarında da dönem dönem tespit edilen toplumun milli ve manevi değerlerine ve ailenin korunması ilkesine aykırı yayınlar ile ürün satma, pazarlama, “Ara kazan”, “Bul kazan” isimleriyle vatandaşı dolandırıcı nitelikte yayın yapan programlar ile arkadaş bulma programlarına verilecek cezalar yüzde 1-3 aralığından yüzde 2-5 aralığına çıkarıldı. Ayrıca bu programlar için program durdurma ve belgesel yayın zorunluluğu getirildi. 

Belgesel yayınlamak zorundalar 

KHK ile getirilen yaptırımla kanallara, ihlallere devam eden programlar için 5 defaya kadar durdurma ve kapatma cezası da getirildi. TV kanalları, program durdurma cezası alan yayınların olduğu saatte belgesel gibi programları yayınlamak zorunda olacak. Belgeseli yayınlamayan kanalların lisansı iptal edilebilecek. 

Ayrıca yayını durdurulan programın sunucu ve yapımcıları, o saat aralığında başka bir TV kanalında yayın, program da yapamayacak. 

Aile dostu dizilere teşvik 

KHK ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı uzun zamandır planlamaları yapılan aile dostu dizilere teşvik verilmesi de hayata geçirildi. Düzenlemeye göre, ailenin ve çocukların korunması ilkesini gözeterek, ailenin bütünlüğü ve sürekliliği ile çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimlerini destekleyecek nitelikteki aile ve çocuk dostu yapım ve dizilere teşvik verilecek. 

Teşvik, RTÜK tarafından bir önceki senede uygulanan idari para cezaları yüzde 20’sini aşmamak kaydıyla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile belirlenecek usul ve esaslara göre gerçekleştirilecek.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu