Güncel

Tecir Hakkında açıklama yapıldı

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklama ile askerlik erteleme süresi netliğe kavuştu

Milli Savunma Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında çıkan “askerlik erteleme süreleri” hakkındaki haberlere ilişkin yaptığı açıklamada, çıkan haberlerin yanlış yorumlamadan kaynaklandığı, uygulamada bir değişikliğin olmadığını bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, askerlik erteleme sürelerinde öğrenci ertelemelerinin 1111 sayılı Kanunun 35’nci Maddesinde düzenlendiği hatırlatılarak, “Buna göre üniversiteler tarafından kimlikleri bildirilen yükümlülerin askerlikleri 2 senelik öğrenim süresi için 4 yıl, 4 senelik öğrenim süresi için 7 yıl, 6 senelik öğrenim süresi için 9 yıl olarak okula ilk kayıt yaptırdıkları yıldan itibaren ertelenebilmektedir. Erteleme süreleri, lisans/ön lisan eğitimde 29 yaşını aşmamakta Lisans üstü eğitimlerde ise 35 yaşına çıkabilmektedir.” denildi.

Öğrencilerin mezuniyeti veya okulu terk etmelerinde ise, bu ertelemeleri iptal edilerek yükümlülerin yoklama için gerekli işlemleri başlatılmakta olduğuna yer verilen açıklamada, bununla birlikte öğrenciler öğrenimlerini terk ettikleri veya mezun oldukları tarihten itibaren 1 veya 2 sene süreyle sevk tehirleri haklarını kullanabildiği ifade edilerek şu örneğe yer verildi: “2012’de 4 senelik bir fakülteye kaydolan öğrencinin askerliği 2019 yılı sonuna kadar ertelenmektedir. Öğrenci 2016 yılında mezun olduğu takdirde mevcut erteleme süresi iptal edilerek yoklama için gerekli işlemler başlatılmaktadır.”

Açıklamanın sonunda bu nedenle, basında çıkan haberlerin yanlış yorumlamadan kaynaklandığı, uygulamada bir değişiklik olmadığı kaydedildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu