Güncel

Tarihi Zirve Başladı Çok Önemli Konular Var

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in Moskova’da olan görüşme başladı. Masada Akkuyu Nükleer Santrali, Türk Akımı projeleri ve S-400 füze sistemin alımı konuşulacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek ve Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi 6. toplantısına katılmak üzere Rusya’nın başkenti Moskova’ya gitti. İki lider saat 14.10 de Kremlin’de biraraya gelindi.

Görüşme evvelinde Putin, “Bu formatta uzun zaman sonra ilk görüşmemiz. Aradan çok zaman geçtiği halde Rus-Türk ilişkilerinin gelişmesi için çalışıyoruz. Başta Suriye krizi olmak üzere dünyadaki krizlerin çözümü ile ilgili olarak çalışmalarımızı aktif bir şekilde sürdürüyoruz. 

Putin, “Askeri ve özel servisler arasında yapıcı görüşme oluyor.

PUTİN BÖYLE YAKIN BİR İŞBİRLİĞİNİ KİMSE BEKLEMİYORDU

Putin, konuşmasına şöyle devam etti:

Rusya ve Türkiye, son zamanlarda Suriye dahil olmak üzere dünyadaki krizleri çözmek için aktif bir biçimde çalışıyor. Rusya ve Türkiye, savunma kurumları ve istihbarat teşkilatları düzeyinde iyi ve etkili ilişkiler kurdu. Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler hızlı bir tempo ile onarılıyor, Moskova böyle olduğu için mutlu. İlişkilerimizin hak ettiği seviyeye yükselmesi için aktif bir biçimde çalışıyoruz. Rusya ve Türkiye askerleri arasında böyle yakın bir işbirliği kurulacağını kimse beklemiyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in Moskova’daki görüşmesi başladı. Masada Akkuyu Nükleer Santrali, Türk Akımı projeleri ve S-400 füze sisteminin alımı konusu olacak.

10 Mart 2017 Cuma 14:20

Erdoğan ile Putin’in Tarihi Zirvesi Başladı

Putin’ Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine “Değerli dostuma çok çok teşekkür ediyorum. Özellikle ÜDİK toplantısında bir ara verme süreci yaşadık. Fakat geçen yıl malum Dünya Enerji Kongresi’nde bir araya geldik. O, bu süreci tetiklemesi bakımından çok çok hayırlı bir kongreydi.

ERDOĞAN BİRÇOK ALANDA ADIM ATACAĞIZ

Türkiye ile Rusya arasında enerji noktasındaki iş birliğinin çok farklı olduğunu söyleyen Erdoğan, gerek petrol gerek doğalgazda Rusya ile bu sürecin aratarak devam ettiğini söyledi.

Erdoğan, özellikle Türk Akımı, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’ndeki çalışmaların hızla normalleşme süreci içerisinde devam ettiğini söyleyerek konuşmasına söyle devam etti:

Ekonomik, ticari, askeri, savunma sanayine yönelik birçok yerde atacağımız adımlar, bugünkü ÜDİK toplantımızın öyle zannediyorum ki ana başlıklarını teşkil edecektir. Bölge sorunlarını da etraflıca ele alacağımız bu ÜDİK toplantısı, ülkelerimizin bu süreçteki etkinliği daha da çoğaltacaktır.

ERDOĞAN KURMAYLARINI YANINA ALDI

Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı’na ve Putin tarafından onuruna verilecek yemeğe katılacak Erdoğan, daha sonra anlaşma imza töreni ve Putin ile ortak basın toplantısında söyleyecek ve daha sonra Meçhul Asker Anıtı’na çelenk bırakacak.

Erdoğan’ın Moskova heyetinde, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan var.

SURİYE SORUNU KONUŞULACAK

Görüşmede ana gündemin ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve Suriye olacağı zirvede Rakka harekâtı ve Münbiç’teki son gelişmeler ele alınacak. Uçak krizinden sonra iki liderin son 7 aydaki 4’üncü yüz yüze görüşmesinde Erdoğan, Putin’e “PYD” uyarısı yapacak. Erdoğan’ın hem PYD olmadan DAEŞ ile mücadele edilmesi hem de Münbiç’ten PYD’nin çıkarılmasına yönelik mesajlar vereceği öğrenildi.

PROJELER MASADA

Görüşmede, Türk ve Rus savunma sanayi yetkilileri arasında yapılan S-400 füze savunma sistemi alımı konusunda gelinen son durum, Akkuyu Nükleer Santrali ve Türk Akımı projeleri olmak üzere enerji alanında işbirliği, tarım, gıda ve turizm alanında çalışmaların hızlandırılması konuları ele alınmış olacak.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu