Teknoloji

Tarayıcıların Otomatik Doldurma Özelliğinde Tehdit Bulundu

Dünya genelinde en çok kullanılan arama motorlarının kullanıcıları için kolaylık olsun diye yaptıkları otomatik form doldurma özelliğinin ciddi bir güvenlik açığı keşfedildi.

Dünya genelinde en çok kullanılan arama motorlarının kullanıcıları için kolaylık olsun diye yaptıkları otomatik form doldurma özelliğinin ciddi bir güvenlik açığı keşfedildi.

En çok kullanılan internet tarayıcıları olan Chrome, Safari ve Opera uygulamalarında çıkan yeni bir tehdit, kullanıcıların dikkatli olmalarını gerektiriyor.

Bu yeni tehdit “otomatik doldurma” denen bir tarayıcı özelliğinin, kötü amaçlı kişiler tarafından keşfedilen bir açığı yüzünden kullanıcılar için tehdit oluşturması ile ilgili. Tarayıcıların bu otomatik doldurma özelliği sayesinde internette her şeyi yapabilmek hızlı da olsa, bu özelliğin de bir açığını keşfedilmiş durumda.

Otomatik Doldurma Özelliğinin Zayıf Noktası

Opera, Chrome ve Safari tarayıcılarının otomatik doldurma sistemleri web siteleri ile gereğinden fazla bilgi paylaştığını keşfedildi. İsminiz ve e-posta adresinizi doldurma işini otomatik doldurmaya kayıt ettiğinizde tarayıcı gerçek adresinizi, telefon numaranızı ve hatta kredi kartı bilgilerinizi bile bilinmeyen sunuculara yönlendiriyor.

Finlandiyalı web geliştiricisi Viljami Kuosmanen tarafından keşfedilen bu açık kullanıcıları zor durumda bırakacak ve çeşitli tehditlere maruz bırakacak bir tehdit olarak kayıt edildi.

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, Finlandiyalı geliştirici hazırladığı bir örnek siteyle bu tehdidi gözler önüne de sermiş.  Hazırladığı küçük web sitesinde sadece isim ve e-posta adresi isteyen bir form isteyen Viljami Kuosmanen, eğer formu otomatik doldurursanız rızanız olmadan neredeyse tüm kişisel bilgilerinizi ele geçiriyor. Bu örnek site, kendisine teslim edilen ham veriyi size geri vererek hangi bilgilerinizin tehlikede olduğunu açıkça ortaya seriyor.

Bu arada bu açık Firefox tarayıcılarda kullanılamıyor. Siz yine de tarayıcılarınızn otomatik doldurma özelliğini mutlaka kapatın.

Otomatik Form Doldurma Özelliği Nasıl Kapatılır

Chrome tarayıcısında otomatik doldurma ayarlarını devre dışı bırakmak için sağ üst köşede bulunan yatay üç çizgi şeklindeki butona tıklayarak Ayarlar > Gelişmiş Ayarları Göster > Şifreler ve Formlar sekmesi altında bulunan Otomatik doldurma ayarlarını düzenleyin butonuna tıklıyoruz.

chrome otomatik doldurma ayarları

Açılan pencereden kayıtlı bilgilerinizi kolayca yönetebilir, Web formlarını tek bir tıklamayla doldurmak için Otomatik Doldur özelliğini etkinleştir seçeneği işaretliyse kaldırabilirsiniz. Chrome’un mobil sürümlerinde ise Ayarlar > Formları Otomatik Doldur seçeneğinin işaretini kaldırabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı