Güncel

Tam 30 Çeşit Bulunuyor Kilosunu Duyan İse Şok Oluyor

İzmir’de yaşamını sürdüren Gülay Kayıran, klasik pestillerin dışında diğer meyveler ve bazı sebzeleri de katıp 30 çeşit pestil üretimi yaptı görenler ise şaşırıyor.

İzmir’in Seferihisar ilçesinde yaşayan Gülay Kayıran, mandalina, dut, üzüm, erik ve incir gibi meyvelerden hazırlamış olduğu 30 çeşit pestili pazarda ve sosyal medya üzerinden müşterilerin beğenisine sundu.

AİLESİNİN BÜTÇESİNE KATKI SAĞLAMAK İSTEDİ

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Orhanlı Mahallesi’nde yaşayan Gülay Kayıran (55), aile bütçesine katkı sağlamak için hazırlamış olduğu pestili bölgedeki pazarda satıyor. İlk başta üzüm, dut ve incir pestili yapan Kayıran, bir zaman sonra üretimine diğer meyveler ve bazı sebzeleri ilave yaptı.

DOMATESTEN MANDALİNAYA 30 ÇEŞİT PESTİL YAPIYOR

Pazar tezgahında acı biberden mandalinaya, ıspanaktan domatese, lavantadan zencefile kadar mevsimine göre 30 çeşit pestil yapan Kayıran, ürünlerine gösterilen ilgiden çok memnun.

Kayıran, yaptığı açıklamada, Seferihisar’ın lezzetleri arasında yer alan mandalinalı pestilin beğenilmesinden ve talep görmesinden cesaret alarak ürün yelpazesini geliştirdiğini açıkladı.

ÇOCUKLARIN PESTİLCİ TEYZESİ

Pazardaki tezgahını gören çocukların kendisine “pestilci teyze” dediğini söyleyen Kayıran, “Böyle anılmaktan çok memnunum. Konuştuğum çocuklara da doğal ürün tüketmelerini istiyorum. Pestili, mevsiminde olgunlaşan meyvelerden yapıyorum. Normalde pestil üzüm, kayısı, incir ve duttan yapılır ama ben çeşidi çoğaltmak istedim.

ACI BİBERLİ PESTİL DUYANLARI GÜLÜMSETİYOR

Kayıran, meyvenin dışında ıspanaklı pestil de yaptığını, normalde tatlı meyvelerden hazırlanan pestile yeni bir lezzet kattığını söyleyerek, şunları söyledi:

Acı biberli pestil duyanları gülümsetiyor. Çeşidi çoğaltmak adına farklı denemelerim oldu. Tatlı meyvelerin dışında lavanta çiçeği ve ıspanak da kullandım. Hepsini aynı mantıkla üretiyorum sadece içerisinde şeker barındırmayan sebzelere şeker ekliyorum. Tezgahta 30 çeşit pestili görenler şaşırıyor insanlar hepsinin tadına bakmak istiyor. Pestilin kilosunu 50 ila 90 liradan satıyorum.

En çok mandalinalı pestil siparişi aldığını söyleyen Kayıran, oğlunun tavsiyesi üzerine ürünlerini İnternet de satışa sunduğunu sözlerine eklemiş oldu.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu