Sağlık

Sütü O Kadar Çok Sevsek Bile Yine de…

​Dünya ortalaması 60 litre. Gelişmiş ülkelerde ise 150-200 litreye ulaşıyor. Türkiye’de kişi başına 24-30 litre süt tüketimi yapıyoruz.

Dünyaya geldiğimiz andan itibaren tükettiğimiz, yeterli ve dengeli beslenmede ne kadar büyük olduğu devamlı anlatılan süte gereken önemi vermiyoruz. Süt, başta gelişme çağındaki çocuklar olmak üzere 7’den 70’e herkesin vücudu için gerekli olan bütün besinleri dengeli olarak içinde olan, vazgeçilmez tek besin kaynağı olarak söyleniyor. 

Büyüme ve gelişmenin temel yapı taşlarını içeren, vücudun birçok hayati fonksiyonunu gerçekleştirmesini sağlayan kalp, sinir ve kas hücreleri için vazgeçilmez unsurlara sahip olan süt, kalsiyumun yanı sıra potasyum, fosfor ve proteinle birlikte A, B, C, D, E, K vitaminlerini ihtiva eder. 

Bebeklerin gelişiminden sağlıklı yaşlanmaya kadar, saç ve tırnak sağlığına kadar etkisi bilinen süt tüketiminde ne yazık ki dünyanın çok gerisindeyiz. Ülkemizde senede sadece 30 litre süt tüketiliyor. İşlenmiş ve paketlenmiş süt tüketimi ise kişi başına sadece 11-13 litre seviyesinde. 

Avrupa ülkelerin çoğunda ise işlenmiş içme sütü tüketimi senelik kişi başına ortalama 94 litre seviyesinde. Kişi başına toplam süt tüketimi ise 150-200 litreyi  buluyor. Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Güven, Süt, insanlar için mükemmele yakın besinlerden. Tüketimin mutlaka çoğaltılması gerekiyor. 

21 Mayıs tarihi, sütün önemini anlatmak ve tüketimini çoğaltmak için 1956 senesinde Uluslararası Sütçülük Federasyonu tarafından Dünya Süt Günü olarak ilan edilmişti.

Sütün faydaları

Hücre dokusu oluşturur, yaraların iyileşmesini hızlandırır. Dişleri korur, çürükleri önler. Saç ve tırnak oluşumunda rol alır. Kanın çabuk pıhtılaşmasını sağlar. Kasları güçlendirir. Kemikleri sertleştirir. Boy uzamasında etkilidir. Kronik bronşiti önler. Kemik erimesini önler.

Beynin gelişim ve çalışmasında faydalıdır. Geleceğin mühendisleri sütün önemini söyledi.

Dünya Süt Günü etkinlikleri kapsamında Çankırı Kara tekin Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm öğrencileri Çankırı Merkez Atatürk İlkokulunda derslere girerek minik öğrencilere sütün önemini söylediler.  Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Aydemir eşliğinde okula gelen öğrenciler üçerli gruplar halinde sınıflara girerek bir ders saati boyunca sunum eşliğinde sütün faydalarını, beslenmedeki önemini anlattı. 

Ders den sonra üniversiteli öğrenciler minik öğrencilere süt dağıtımı yapıldı ve birlikte oyunlar oynadılar. Aydemir, “Süt tüketimi çoğalması, süt içme alışkanlığı kazandırılması için etkinlikleri daha da çoğaltmalıyız. Her yaşta süt tüketimi önemli.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu