Güncel

Sürücüler Dikkat! Otobanda Ortalama Hız Tespiti Başlıyor

Yol güvenliği ile bilinen Otobanlar kimi zaman çok ağır kazalara sebebiyet verebilmektedir. Her ne kadar radar ile hız tespit çalışmaları yapılsa da çoğu yerde yetersiz kaldığı görülmektedir. Ancak 1 Temmuzda yürürlüğe girecek olan sistem ile otobanda hız limitleri otomatik olarak hesaplanacak

Yol güvenliği ile bilinen Otobanlar kimi zaman çok ağır kazalara sebebiyet verebilmektedir. Her ne kadar radar ile hız tespit çalışmaları yapılsa da çoğu yerde yetersiz kaldığı görülmektedir. Ancak 1 Temmuzda yürürlüğe girecek olan sistem ile otobanda hız limitleri otomatik olarak hesaplanacak.

1 Temmuz’dan İtibaren Otoyollardaki Hız Tespit Sistemi Değişiyor

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre,  Emniyet Genel Müdürlüğü ile  Karayolları Genel Müdürlüğü arasında yeni bir protokol imzalandı.
Protokol kapsamında; araçların otoyollarda giriş yaptığı HGS/OGS noktası ile çıkış yaptığı HGS/OGS noktası arasında kat etmiş olduğu mesafe ve süre bilgilerinden araçların ortalama hızları tespit edilecek.
Yasada belirtilen hız limitlerini aşan araçların plakalarına Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddesi uyarınca trafik idari para cezası tatbik edilmesi mümkün olacak.

Örneğin Şanlıurfa’dan Adanaya Otoban üzerinden giden bir araç ilk girdiği gişede giriş anı kaydedilecek ve çıkış gişesindeki anı yine kaydedilerek aradaki zaman/yol hesaplaması ile ortalama hızı tespit edilerek, tespit edilen hız mevcut kanunlara göre hız limitlerinin üzerine çıkmışsa söz konusu araca ceza kesilebilecek.

Yakıt Tasarrufu, Egzoz Emisyonu ve Güvenlik Amaçlı Bir Sistem

Sistem; sürücülerin otoyollarda kullandıkları araç sınıflarına tanınan hız limitleri üzerinde araç kullanmaları ve bu nedenle gerçekleşen kazaların sonuçlarının ağırlaşmasını önlemek, egzoz emisyonlarının doğaya verdiği zararı en aza indirmek, aşırı hıza bağlı yüksek yakıt sarfiyatının ithalat üzerindeki yükünü hafifletmek amaçlandığı kaydedildi.

Sistem Hangi Yollarda Kurulacak?

Söz konusu sistem 1 Temmuz Tarihi itibari ile Ankara-İstanbul, İstanbul-Edirne, İzmir-Aydın, Niğde-Şanlıurfa, Adana-Mersin ve Adana-Şanlıurfa otoyollarında aynı anda başlayacağı belirtildi

Editör Mehmet Yakan

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu