Teknoloji

Suruç’ta Neler Oluyor Toplu Kuş Ölümleri Halkı Korkutuyor

Şanlıurfa’nın Suriye’ye komşu ilçesi Suruç’ta yaklaşık bir aydan bu yana devam eden kuş ölümleri ilçe sakinlerini korkutuyor

Şanlıurfa’nın Suriye’ye komşu ilçesi Suruç’ta yaklaşık bir aydan bu yana devam eden kuş ölümleri ilçe sakinlerini korkutuyor. 

Özellikle Suriye sınırında olması ve sınırın öteki tarafında çatışma, savaş ortamından dolayı kullanılan bir çeşit biyolojik, kimyasal silah mı neden oluyor? Yada farklı bir hastalık türünden mi kaynakladığı hakkında henüz bilgi verilmedi.

ilçe tarım müdürlüğü tarafından toplatılan ölü kuşlar toplu halde kazılan çukurlara gömülerek üzerine kireç dökülüyor.

Ölü hayvanlardan alınan numuneler Adana Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsüne gönderildi.

Kuş ölümlerinin ilçe genelindeki bir çok mahallede yaşanmasına rağmen özellikle eski Yatılı Bölge Okulu,  Üçpınar ve Aligör Mahallelerinde ve çevresinde daha fazla görüldüğü öğrenildi.

Son bir aydır kuş ölümlerinin yaşandığını ve bunun kendilerini tedirgin ettiğini söyleyen Ferhat Doğan, “Son bir ayda durum böyle. Kuş ölümleri günden güne artıyor.

Özellikle ağacı bol olan mahallelerde her ağacın altında 2 ya da 3 ölü kuş bulunuyor. Yetkililer buna bir çözüm bulsunlar “şeklinde konuştu.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü  Mehmet Murat Yahlizade de kuş ölümleri nedeniyle bölgede incelemede bulunurken yetkililer gerekli önlemlerin alındığını ve ölümlerin neden kaynaklandığını tespit etmek için gerekli numunelerin alındığını belirtti.

Kaynak: CNNTÜRK
 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu