Güncel

Suriyeli ailelere yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı

​”Suriyeli Çocukların Türkiye’nin Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” kapsamında Suriyeli ailelere yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

​”Suriyeli Çocukların Türkiye’nin Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” kapsamında Suriyeli ailelere yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.
 

Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Suriyeli Çocukların Türkiye’nin Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” kapsamında Suriyeli ailelere yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İl Kültür Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleşen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Proje Yönetim Temsilcisi Ayşegül Özdemir, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Temsilcisi Hasan Ekinci, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Temsilcisi Muammer Aksoy, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Temsilcisi Süleyman Altuntaş, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Temsilcisi Ertuğrul Berk, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Temsilcisi Şevket Kahraman, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fahrettin Nas, Batman Geçici Eğitim Merkezi Koordinatör Müdürleri, öğretmenler ve Suriyeli aileler katıldı. Program proje tanıtım videosuyla başladı.

Programın açış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran yaptı. Kurtaran, “Bakanlığımızın çok değerli temsilcileri, çok kıymetli misafirler, Suriyeli Çocukların Türkiye Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi kapsamında düzenlendiğimiz bilgilendirme toplantısına hepiniz hoş geldiniz. Geçici koruma altında ülkemizde bulunan Suriyeli misafirlerimizin üçte birine yakını zorunlu eğitim kapsamındadır. Bakanlığımız tarafından yapılan çalışmalar sayesinde çok ciddi miktarda Suriyeli çocuklarımızı okullarımıza kazandırdık. İlimizde de 4 bine yakın zorunlu eğitim çağında, geçici koruma altında Suriyeli misafir çocuğumuz var. Bizde İlimizde yaptığımız çalışmalarla bu çocuklarımızın 3 bin 200’ünü okula kazandırmış bulunuyoruz.” dedi.  

Konuşmasının devamında Kurtaran, “Tabi hala 800 dolayında okula devam etmeyen ya da okula kayıtlı olup devamsızlık yapan Suriyeli öğrencimiz mevcut. Bizim Suriyeli ailelerimizden talebimiz, lütfen zorunlu eğitim çağında olan hiçbir çocuğunuz okul dışında kalmasın. Bir çocuğun anne babasının üzerindeki en mühim hakkı eğitim hakkıdır. Lütfen çocuklarımızın bu haklarına riayet edelim. Bizler bir çocuğumuzun bile eğitim dışında kalmasına razı olamayız. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere hepimiz bu konuda çok hassasız. Lütfen aileler olarak sizlerde hassasiyet gösterin. Ben katılımınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kurtardı.

İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran’ın açış konuşmasının ardından Proje Yönetimi Temsilcisi Ayşegül Özdemir proje ile ilgili bilgi verdi. Daha sonra Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün Türkçe ve Arapça hazırlanmış eğitim bilgilendirme videoları izlendi.

Toplantı soru cevap bölümüyle sona erdi. 

 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu