Güncel

Suriye Üçlü Zirvesi’nin ikincisi durağı Ankara olacak

Suriye Üçlü Zirvesi’nin ikincisi durağı Ankara olacak Türkiye, Rusya ve İran arasında ilki Soçi’de düzenlenen Suriye Üçlü Zirvesi’nin ikincisi 4 Nisan’da Ankara’da yapılacak.

Suriye Üçlü Zirvesi’nin ikincisi durağı  Ankara olacak Türkiye, Rusya ve İran arasında ilki Soçi’de düzenlenen Suriye Üçlü Zirvesi’nin ikincisi 4 Nisan’da Ankara’da yapılacak.
 

Suriye Üçlü Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla 4 Nisan’da Ankara’da gerçekleştirilecek.

Zirvenin ana gündem başlığı, Suriye’de siyasal çözüm olacak. 3 garantör ülke, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması, Astana süreci sonunda tesis edilen gerginliği azaltma bölgeleri, siyasal çözüm için atılacak adımlar ve “terörle mücadele” konularını görüşecek.

Zirve çerçevesinde Erdoğan ve Ruhani arasında ikili görüşme yapılması da öngörülüyor. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konular da ele alınacak.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyinin yedinci toplantısı ise, Erdoğan ve Putin’in eş başkanlıklarında ilgili bakanların da katılımıyla, zirveden bir gün önce 3 Nisan’da Ankara’da düzenlenecek.

Toplantıda, ikili ilişkilerin yanı sıra Türk Akımı Projesi, Akkuyu Nükleer Santrali ve S-400 hava savunma sistemi gibi konular masada olacak.

Erdoğan ve Putin, Akkuyu Nükleer Santrali’nin temel atma törenine de birlikte katılacak. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı