Gap

Suriye’liler Memleketlerine Dönmeye Başladı

Şanlıurfa Göç İdaresi Müdürlüğünü ziyaret eden Vali Güngör Azim Tuna, ayda 5-6 bin kişinin Suriye’de güvenli bölgelere dönüş yaptığını söyledi.

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Suriye’de oluşturulan güvenli bölgelere geri dönüş yapmak isteyen Suriyelilerin başvuru yaptığı İl Göç İdaresi Müdürlüğünü ziyaret etti.

Burada incelemelerde bulunan Tuna, yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Dönüş için sıra bekleyen Suriyelilerle ayaküstü sohbet eden Tuna, bazı çocuklara hediyeler verdi.

Daha sonra işlemlerin yapıldığı alanları gezen Tuna, burada çalışan personelden de çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Temaslarının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Tuna, İl Göç İdaresi Müdürlüğünde değişik alanlarda yaklaşık 3 ile 4 bin kişi arasında işlem yapıldığını söyledi.

Suriye’deki güvenli bölgelere dönüş için günde 30 ile 40 ailenin başvuru yaptığını belirten Tuna, “Yani yaklaşık ayda 5 bin ile 6 bin arasında kişi Cerablus, Azez, Çobanbey gibi illere dönüyor. Hiç kimse keyfinden buraya gelmedi. Orada yaşanan acıları biliyoruz. Şanlıurfa bu insanlara kucağını açan illerin başında geliyor. Artık görüyoruz ki bu insanlar şartlar uygun olunca geri dönmeye başladılar. Sadece Urfa’da değil diğer illerde de benzer dönüşler var.” dedi.

Suriyelilere yönelik provokatif eylemlere de değinen Tuna, Şanlıurfalıların, huzursuzluk çıkarmak isteyen bazı provokatörlere prim vermemesi gerektiğini ifade etti.

Vali Tuna, temaslarının ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğünden ayrıldı.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı