Güncel

Suriye’li Mültecilere Dil Eğitimi İle Beraber Kültür Eğitimi de Veriliyor

Suriyeli öğrencilere eğitim veren öğretmenlerle bir araya gelen Batman İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, dil öğretiminin çok önemli olduğunu söyledi.

Batman İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Suriyeli öğrencilere eğitim veren öğretmenlerle Öğretmenevinde bir araya geldi.

Toplantıya Kurtaran’ın yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Fahrettin Nas, Suriyeli öğrencilere eğitim veren koordinatörler ve idareciler katıldı.

Burada konuşan Kurtaran, Suriyeli öğrencilere Türkçe’nin yanında bazı değerlerin de öğretildiğini söyledi. Kurtaran, “Üstlendiğiniz görevin yanında kültürümüzü tanıtarak farklı bir sorumluluğu da almış oluyorsunuz. Çünkü ülkemizde bulunan misafirlerimize eğitim veriyoruz. Kültürümüzde misafirin yeri ve konumu biraz farklıdır. Bu görevle aynı zamanda önemli bir misyonu da üstlenmiş bulunuyoruz, dilimizi öğretiyoruz. Bu da ayrı bir sorumluluktur. Kendimize ait olan bir şeyi paylaşıyor ve öğretiyoruz. Bu normal bir dersi işlemeye benzemez. Çok daha farklı bir duygudur. Kendi dilimizle beraber kendi ananemizi, örfümüzü, geleneğimizi, kişiliğimizi de anlatıyoruz. Bir insanı en kısa sürede dili vasıtasıyla tanırız. Misafir çocuklarımıza Türkçeyi öğretirken aynı zamanda onlara kültürümüzü, örfümüzü, şahsiyetimizi, inancımızı, kısacası bütün değerlerimizi dil öğretimi içerisinde öğretmiş oluyoruz. Onun için üstlenmiş olduğunuz vazife çok büyüktür.” dedi.

Buradaki toplantının ardından Kurtaran, Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan eğitim kurslarında görev alan beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörlerle bir araya geldi.

Toplantıya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Halil Çöl, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Atmalar, Gençlik Hizmetleri ve Spor Şube Müdürü Burak Eren, kurslarda görev alan beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörler katıldı.

Akademik ve sportif başarının beraber olması gerektiğini dile getiren Kurtaran, eğitilen çocuk ve gençlere güzel örnek olunmasının önemine değindi.

Kurallarına göre eğitim vermek ve bu eğitimleri düzenlemek zorunda olduklarını ifade eden Kurtaran, “Açılan kurslarla öncelikli hedefimiz temiz ve ahlaklı bireyler yetiştirmek ve onları geleceğe hazırlamaktır. Bizler öncelikle bireylerin sağlıklı düşünmesini, sağlıklı yaşamasını, sağlıklı gelişmesini istiyoruz. Burada kastettiğimiz şey sadece beden sağlığı değil. Biz zihnen, ruhen ve ahlaken sağlıklı bireyler istiyoruz. Bizler ahlaklı, temiz, kendini tanıyan, kendini bilen, başarının ne anlama geldiğinin farkında olan sporcular yetişsin istiyoruz. Aynı zamanda hayatın diğer alanlarında da başarılı olmalarını arzu ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Kurtaran, hayatın sadece spordan da ibaret olmadığını belirterek, “Yalnızca sporda başarılı olmak, diğer kısımları es geçmek, diğer kısımlarla ilgilenmemek gibi bir lüksümüz yok. Eğittiğimiz gençlerin de böyle bir lüksü yok. Çünkü aynı zamanda onların yapması gereken zorunlu şeyler, almaları gereken akademik eğitim var. Biz çocuklarımızın hem sporda hem de akademik alanda başarılı olmalarını istiyoruz. Ailelerinin ve toplumun farklı beklentileri var. Onun için bizim amacımız bu ikisini beraber yürütmek ve her alanda başarıya ulaşmaktır. Yani akademik başarı ve spor el ele yürüsün istiyoruz. Eğittiğimiz çocuklara ve gençlere doğru bir model olmamız, doğru yolu göstermemiz gerekir.” ifadelerini kullandı.

Kurtaran’ın ardından Çöl ve Atmalar birer konuşma yaparak, eğitmenlerin uyması gereken kuralları anlattılar.

Toplantı, öğretmen ve antrenörlerin talep ve önerilerini dile getirmesiyle sona erdi.

Editör Ramazan Cengiz 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu