Güncel

Suriye İçin Çok Çarpıcı İddia Esad Kaçıyor mu?

ABD’nin rejimine yaptığı saldırıdan sonra Şam yönetimi, savaş uçakların büyük bölümünü Tartus’ta Rus üssüne taşıyor. İddia ise ABD’li bir savunma yetkilisinden geldi.

İdlib’te yapılan kimyasal saldırıdan sonra ABD destroyerleri Akdeniz’den Suriye’nin Şayrat Hava Üssünü Tomahawk füzeleriyle vurdu. 

Şimdi iddiaya göre yeni adım Suriye’den geldi. Amerikalı yetkililere göre Şam yönetimi, savaş uçakların çoğunluğu Rusya’nın Tartus’ta kullandığı üsse taşıyor.

AMAÇ OLASI BİR ABD SALDIRISINDAN KORUNMAK

Amerikalı bir savunma bakanlığı yetkilisine göre, Suriye operasyonel olan savaş uçakların çoğunu, Rusya’nın Hmeymim Üssü’ne taşıyor. 

Olası bir ABD füze saldırısından korunmak. Hmeymim Üssü, Rusya’nın askeri varlığı olduğu en büyük üs. Aynı zamanda uçaksavar füzelerinin de olduğu yer. 

Suriye ise Amerikalı yetkililerin iddiasını reddetti. Bölgedeki hareketlilik Hama cephesine destek için dedi.

KİMYASAL MADDE KULLANILDIĞI KANITLANMIŞTI

İdlib’de kimyasal saldırı sonrası Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Türkiye’ye ekip göndermiş, ekip numune toplamış ve saldırıdan yaralı kurtulanlarla görüşmüştü. 

O numuneler dört ayrı laboratuvarda incelendi. İncelemeden çıkan neticeyi açıklayan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Başkanı Ahmet Üzümcü, “Saldırıda sarin ya da benzeri bir madde kullanıldı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu