Güncel

Suriye İçin 21 Günlük Diplomasi Trafiği Netice Verdi Dört Bölgeye Koruma Kalkanı

Türkiye ile Rusya arasında devam eden görüşmeler neticesinde ikisi ülkenin kuzeyinde olmak üzere 4 farklı bölgede koruma kalkanı oluşturulması için imzalar atıldı.

Şam yönetimi, İdlib şehrin güneyinde Han Şeyhun beldesinde sivillerin üzerinde ‘sarin’ gazı kullanmasından sonra muhalifleri ve sivilleri koruma altına almak isteyen Türkiye ile Rusya arasında 21 günden beri devam eden görüşmeler olumlu neticeler vermeye başladı. 

Astana toplantıları öncesinde 21 gün Ankara-Moskova hattında güvenlik birimleri ve diplomatik kanallar üzerinden yapılan görüşmeler neticesinde, ikisi Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere 4 farklı bölgede ‘koruma kalkanı’ (çatışmasızlık bölgeleri) oluşturulması için imzalar atıldı. 

Dışişleri Bakanlığı söz konusu bölgelerin; İdlib’in tamamı, Lazkiye, Halep ve Hama vilayetlerinin belli bölümleri, Humus vilayetinin belli bölümleri, Şam/Doğu Guta bölgesi ve Dera ile Kuneytra’nın belli bölümleri olduğunu açıkladı. 

25 MAYIS’TA HAYATA GEÇECEK

Türkiye, Rusya ve İran’ın bu bölgeleri ilan etmesinden sonra uygulamanın 25 Mayıs tarihinden itibaren hayata geçirilmesi hedefleniyor.  Suriye rejimi bu kararı kabul ettiğini açıklaması ve buna bağlı olarak ‘koruma kalkanı’ bölgelerinin içindeki askerlerini ve paramiliter silahlı gruplarını çekmesi beklenecek. 

Ve diğer aşamalara geçilecek. 30 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında ise Türkiye, Rusya ve İran’ın ortak kuracağı iki komisyon ile 4 bölgenin sınırları için çalışmalar yapılacak. Üçüncü aşamada iç güvenlik konsepti üzerine çalışmalara geçilecek. Diğer bir ifade ile bu bölgelerin korunması şartları netleştirilecek. Dördüncü aşamada normalleştirme olarak tanımlanan sivillerin hayat şartlarının iyileştirilmesi planı hayata geçirilecek. 

Suriye’nin kuzeyinde iki bölgede Türkiye sürecin her aşamasında yer alacak. Güneyde kalan bölgelerde ise sürecin aktif takipçisi olacak.

Suriye’de 21 bin civarında paramiliter gücü barındırdığı düşünülen İran’ın sahaya doğrudan Şii paramiliter güçleri sokma ihtimalinin bölgedeki muhaliflerle gerilimi artıracağı göz önüne alınarak Tahran yönetiminin, planın üçüncü aşamasında ülkenin kuzeyindeki güvenli bölgelere girmesine sıcak bakılmıyor. 

Fakat Şam yönetimi bu bölgelere İran’ın da girmesini istese de Rusya’nın İran’ı güneydeki bölgelere göndereceği söyleniyor.

ESAD REJİMİ ARTIK UÇAK UÇURAMAYACAK

Koruyucu kalkan planı hayata geçirilmesiyle Şam yönetimi, muhalifler üzerinde savaş uçaklarını ve helikopterlerini gezdirmesinin de önü kesilmiş olacak. Bu durum BM Güvenli Konseyi kararı alınmadan Ankara ve Moskova’nın kendi aralarında belirledikleri dünyada bir ilk uygulama olacak. Ayrıca söz konusu bölgelere acil ve kesintisiz insani yardım akışı da sağlanacak. 

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu