Güncel

Suriye’de Kimyasal Silahla Saldırı 100 den Fazla Ölü Var

6. Yılına giren iç savaştan her gün farklı bir vahşet haberi gelirken bu gün İdlib’ten kan donduran bir haber daha geldi Klor gazı kullanılan hava saldırısında çoğu çocuk 100 den fazla ölü ve 500 den fazla yaralı olduğu bilgisi geldi

6. Yılına giren iç savaştan her gün farklı bir vahşet haberi gelirken bu gün İdlib’ten kan donduran bir haber daha geldi Klor gazı kullanılan hava saldırısında çoğu çocuk 100 den fazla ölü ve 500 den fazla yaralı olduğu bilgisi geldi.

İdlib’deki sivil savunma yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu sabah erken saatlerde rejime ait savaş uçakları, İdlib’in güneyindeki Han Şeyhun beldesine klor gazıyla saldırdı. 
 
Suriye geçici hükümeti Sağlık Bakanı Ferras Cundi, Esed rejiminin İdlib’in Han Şeyhun beldesine düzenlediği kimyasal silah saldırısında 100’den fazla sivilin öldüğünü, çoğu çocuk 500 sivilin de gazdan etkilendiğini söyledi.

Gazdan etkilenenlerden kritik durumdaki biri erkek, kalanı kadın ve çocuklardan oluşan 15 kişi, ambulanslarla Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye getirildi. 
 
Esed rejimi, son 10 günde üç kere sivillere yönelik klor gazı içerikli kimyasal silah saldırısı düzenledi. 25 Mart’ta Hama’nın Latamne beldesinde 2 sivil ölmüş, 30’u gazdan etkilenmişti
 
İdlib’in El Habit beldesine dün gece düzenlenen klor gazlı saldırı, 20 sivili zehirlemişti. 
 
Han Şeyhun’da ölü sayısının yükselmesinden endişe ediliyor.

İdlib’de hava saldırısı düzenlenen hastane de kullanılamaz hale geldi. Saldırıda, tedavi gören hastalar da yaralandı.
 
Suriye’nin kuzeyindeki İdlib ilinin güney kırsalında yer alan Maret en-Numan ilçe merkezinde hizmet veren Ulusal Hastane, TSİ 19.00 sularında savaş uçakları tarafından vuruldu.
 
İlçenin haber ajansı Marre el-Yavm yetkilisi Mesut Beşşura’nın AA’ya verdiği bilgiye göre, bombardımanda hastanede tedavi gören 10 sivil yaralandı.
 
Muhaliflerin kontrolündeki ilçe merkezindeki 120 yatak kapasiteli hastane de kullanılmaz hale geldi. 

Şam’daki hava saldırılarında 100’den fazla sivil hayatını kaybetti
Suriye geçici hükümeti Sağlık Bakanı Ferras Cundi, Esed rejiminin İdlib’in Han Şeyhun beldesine düzenlediği kimyasal silah saldırısında 100’den fazla sivilin öldüğünü, çoğu çocuk 500 sivilin de gazdan etkilendiğini söyledi.
 
Cundi, düzenlediği basın toplantısında, “Saat 07.15’te İdlib’in güney kırsalında yer alan Han Şeyhun ilçesinin kuzey mahallesini Sohoy uçakları zehirli gaz taşıyan roketlerle hedef aldı.” iddiasında bulundu.
 
Bölgede yaralıları tedavi edecek yeterli sayıda hastane olmadığı için, kritik durumdaki yaralıların ambulanslarla Türkiye’ye taşındığını belirten Cundi, “Ölü sayısı 100’ü geçti. Çoğu çocuk, 500 sivil de gazdan etkilendi.” dedi.
 
Cundi, ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini söyledi.
 
Esed rejimi, son 10 günde 4 defa sivillere yönelik klor gazı içerikli kimyasal silah saldırısı düzenledi. 25 Mart’ta Hama’nın Latamne beldesinde 2 sivil ölmüş, 30 kişi de gazdan etkilenmişti. 30 Mart’ta Şam’da, rejim kuşatmasındaki Kabun mahallesinde de klor gazı saldırısının olumsuz etkilerine 35 sivil maruz kalmıştı.
 
İdlib’in El Habit beldesine dün gece düzenlenen klor gazlı saldırı, 20 sivili zehirlemişti.
 
Engelli sağlık merkezi vuruldu
 
Dünkü saldırılarda Doğu Guta bölgesindeki Duma ilçesinde bulunan engelli sağlık merkezi de vurularak, kullanılamaz hale getirildi.
 
Muhalifler, rejimin yoğun saldırılarına karşılık geçen ay, Doğu Guta bölgesinin Cobar Mahallesi’nden ilerleyerek, kent merkezinin doğusunda yer alan kuşatma altındaki Kabun Mahallesi’ne ulaşmıştı.
 
Böylece, Doğu Guta ile Kabun ince bir hat üzerinde birleştirilmişti. Bunun üzerine Esed rejimi, İsviçre’nin Cenevre kentinde 23-31 Mart’ta düzenlenen 5. tur siyasi geçiş müzakerelerine rağmen bu bölgeye saldırılarını yoğunlaştırmıştı.

Editör Ramazan Cengiz
 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu