Güncel

Suriye’de Ateşkese Doğru : Mutabakata Varıldı

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada taraflar arasında bu gece ateşkese gidilmesi için görüşülecek denildi

Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de çatışan taraflar arasında, ülke genelinde 30 Aralık 2016 günü saat 00.00 itibariyle ateşkese gidilmesi hususunda bir mutabakata varıldığını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Suriye ihtilafının kapsamlı siyasi çözümü yolunda rejim ve muhalefet arasında görüşmelerin başlatılması, şiddete son verilmesi ve insani yardımların yapılabilmesi amacıyla uzun zamandır Türkiye’nin yoğun bir çalışma yürüttüğü belirtildi.

Açıklamanın devamında, bu çabaların sonucunda, Suriye’de çatışan taraflar arasında, ülke genelinde 30 Aralık 2016 günü saat 00.00 itibariyle ateşkese gidilmesi hususunda bir mutabakata varıldığı kaydedildi.

Yaşanan gelişmenin memnuniyetle karşılandığı ifade edilen açıklamada, BM Güvenlik Konseyi tarafından “terör örgütü” olarak kabul edilen grupların bu mutabakatın dışında olduğu ifade edili.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Bu düzenlemeye Türkiye ve Rusya Federasyonu garantör sıfatıyla destek vermektedir. Taraflar, bu düzenlemeyle, hava saldırıları dahil, silahlı saldırıları durdurmayı, kontrolleri altındaki bölgeleri birbirleri aleyhine genişletmemeyi taahhüt etmişlerdir. Bu ateşkese tüm tarafların riayet etmesi önem taşımaktadır. Türkiye ve Rusya çatışmasızlık durumuna güçlü destek vermekte olup, bunun takibini de birlikte yapacaklardır.”

Sahadaki gruplar üzerinde nüfuzu olan ülkelerin de ateşkesin devam etmesi yolunda gerekli desteği sağlamasının büyük önem taşıdığına vurgu yapılan açıklamada, “Ülkemiz , birkaç gün önce Halep’ten insani amaçlı tahliyelerin tamamlanmasında ve yarından itibaren de Suriye genelinde ateşkesin devreye girmesinin sağlanmasında belirleyici rol oynamıştır.” denildi.

Açıklamada, son olarak, “Türkiye, çatışmasızlık durumuna tam olarak riayet edilmek suretiyle, Suriye’de Cenevre Bildirisi ve 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı temelinde gerçek bir siyasi geçişin sağlanabilmesi amacıyla, kısa süre içinde Astana’da rejim ve muhalefetin garantör ülkelerin nezaretinde biraraya gelerek BM gözetimindeki siyasi süreci yeniden canlandırma yolunda kaydadeğer adımlar atmaları ümidiyle, bu kapsamdaki çabalarını ara vermeden sürdürecektir.” İfadelerine yer verildi. 
Editör : Metin Yüksel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu