Güncel

Suriye’de Ateşkese Doğru : “Ateşkese tüm tarafların riayet etmesi gerekli”

Suriye’de planlanan ateşkes hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan “Ateşkese tüm tarafların riayet etmesi gerekli” dedi.

Kosova Cumhurbaşkanı Taçi ile düzenlediği basın toplantısında soruları cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’deki ateşkes görüşmeleri hakkında, “Biz Türkiye olarak Suriye’nin ve bölgemizin barışı, huzuru, istikrarı için elimizden gelen her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz. Ateşkesin Suriyeli kardeşlerimizin için, daha ileri gidiyorum tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, düzenledikleri ortak basın toplantısında, gazetecilerin sorularını cevaplayarak görüşmelerine gündemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye’de bu geceden itibaren sağlanan ateşkes kararının kalıcı hâle gelip gelmeyeceğinin sorulması ve “Varılan mutabakat çerçevesinde yapılan açıklamalarda terör örgütü olarak ilan edilen gruplarla mücadele devam edecek, onda bir sekte, bir şey söz konusu değil. Ancak, PYD ve YPG’nin anlaşma kapsamı içerisinde yer aldığı belirtildi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorunun yöneltilmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu cevabı verdi: “Halep’te ağırlaşan insani kriz üzerine Aralık başından beri bu çatışmaların durması noktasında elimizden gelen her türlü desteği verdik, veriyoruz ve bunun için de yoğun mesai sarf ettik. İlk etapta ülkemizin diplomatik gayretleri neticesinde Doğu Halep’teki sivillerin tahliyesine gayret ettik ve yaklaşık 46 bin kişiyi Doğu Halep’ten çıkarttık. İdlib’e onları yerleştirdik ve gerekirse dedik biz bunları kendi ülkemize de kabul ederiz, kendi ülkemizde de onlar için kamplar oluşturduk. Tabi bir süredir de Suriyeli muhalifler ve Rusya Federasyonu temsilcileri ülkemizin bu gayretleriyle Ankara’da görüşmeler yürüttüler ve bu görüşmeler sürekli devam etti, sürekli ben de bilgiler edindim. Bu görüşmeler neticesinde rejimle muhalefet arasında bir mutabakata varıldı. Mutabakata göre, inşallah bu gece yarısından itibaren, 24.00 itibarıyla diyeyim Suriye genelinde ateşkes ilan ediliyor. Konuyla ilgili olarak Sayın Putin açıklamayı yaptı, açıklamasının ardından biz kendisiyle telefon görüşmemizi yaptık. Bu arada Dışişleri Bakanlığı bizim aynı şekilde açıklamayı yaptı ve taraflar hava bombardımanı dahil silahlı saldırıları durdurmayı, kontrolleri altındaki bölgeleri birbirleri aleyhine genişletmemeyi taahhüt ettiler. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak kabul edilen gruplar tabi ki bu ateşkesin dışındadır, yani az önce ifade ettiğiniz örgütler buna dâhil değil. Türkiye vatandaşlarının can güvenliğini tamamen garanti altına alana kadar, DEAŞ başta olmak üzere mücadelesine aynı kararlılıkla devam edecektir, buradan taviz vermemiz söz konusu değil.”

“Ateşkese tüm tarafların riayet etmesi gerekli”

Bir taraftan ateşkes sürdürülürken, diğer taraftan da siyasi sürecin canlandırılması için garantör ülkelerin nezaretinde Suriye rejimi ile muhalefet arasında Astana’da bir toplantı yapılmasının planlandığını ve Astana’da garantör ülkeler nezaretinde muhalif grupların bir araya geleceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, cevabının devamında şu açıklamalara yer verdi: “Astana toplantısı Cenevre sürecini ikame edici değil, tamamlayıcı ve destekleyici nitelikte olacaktır. Ateşkese tüm tarafların riayet etmesi gereklidir, elzemdir. Türkiye ve Rusya garantörler olarak çatışmasızlık durumunun takibini birlikte yapacaklardır. Bunun yanında, sahadaki gruplar üzerinde nüfuzu olan diğer ülkeler de ateşkesin idamesi yolunda gerekli hassasiyeti göstereceklerdir. Suriye’de akan kanın durması, ihtilafın siyasi çözümle sona erdirilmesi fırsatıyla şu anda karşı karşıyayız, bu fırsatı asla kaybetmemek gerekiyor. Bu tarihî imkân, açılan bu fırsat penceresi heba edilmemelidir. Zira tabii 600 bin rakamlarını zikrediyoruz ama aslında bu rakam 600 binin üstündedir. 1 milyon diyorum ben. Birkaç saat önce Sayın Putin’le yaptığımız telefon görüşmesinde de bütün bu hususları samimiyetle ele aldık.”

Rusya Federasyonu Başkanı Putin başta olmak üzere, ateşkes sürecine destek veren tüm kesimlere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz Türkiye olarak Suriye’nin ve bölgemizin barışı, huzuru, istikrarı için elimizden gelen her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz. Ateşkesin Suriyeli kardeşlerimiz için, daha ileri gidiyorum tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.” diye konuştu. 
Editör : Metin Yüksel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu