Güncel

Spor Yaparken Aşırı Yüklenme Diz Açısından Tehlikeli

Uzmanlar, spor yaparken aşırı yüklenmenin diz açısından tehlikeli olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar, spor yaparken aşırı yüklenmenin diz açısından tehlikeli olduğunu belirtiyor.
 

Diz ağrıları, yaş gruplarına göre farklı nedenlerle ortaya çıkarken, dizdeki eklem rahatsızlıklarının ihmal edilmesi hasar oranını arttırıyor.

Yoğun fiziksel aktivite gerektiren bir meslek söz konusuysa iş yeri hekimiyle görüşülerek gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Taner Özdemir, bazı diz rahatsızlıklarının acil cerrahi müdahaleye gereksinim duyduğunu belirtti.

Bazı rahatsızlıkların da uzun rehabilitasyon gerektiren bir tedaviye gerek duyulduğunu söyleyen Özdemir, “En çok bilinen diz rahatsızlığı menisküs olsa da dizde oluşabilecek sorunlar bununla sınırlı kalmıyor. Dizdeki şişliğe, şişen bölgede ısınma ve yüksek ateş eşlik ediyorsa acil cerrahi müdahale gerektiren bir durum söz konusu olabilir ve hemen doktora gitmek gerekir.” dedi.

Diz ağrılarının nedenlerinin öncelikle yaş, meslek grupları ve sportif aktivite yoğunluğuna göre farklılık gösterdiğine dikkati çeken Özdemir, şunları kaydetti:

“Ağrılar, dizin aktiviteler sonucunda yaralanması, çeşitli nedenlerle oluşan mekanik problemler ya da artrit hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Bunların dışında, nadir olarak görülen bazı anormallikler de diz ağrılarına sebep olabiliyor. Bazı nedenlerle diz kapağı tam ortada olmayabiliyor. İlk bakışta pek önemli bir sorun olarak görülmese de bu anormalliğe sahip olanların çeşitli diz rahatsızlıkları yaşama riski daha yüksek. Spor yapmak sağlık için son derece gereklidir ancak yoğun sportif faaliyet ve aşırı yüklenmenin çeşitli rahatsızlıklara, hatta bazen geriye dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir. Diz bağlarındaki yaralanmalar ve menisküs yırtıklarının halk arasında ‘sporcu hastalığı’ olarak bilinmesinin nedeni de bu. Diz bağlarının yaralanması, genel söylemiyle ‘ön çapraz bağ yaralanması’ oldukça sık rastlanan bir durum. Genellikle sportif aktiviteler sırasında ya da ağır iş sonucunda meydana geliyor. Menisküs de yoğun spor yapanlarda ve çalışırken sürekli diz çökenlerde daha çok görülüyor.”

Çocuklar söz konusu olduğunda dikkat ve hassasiyet gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Özdemir, “Spor yaparken aşırı yüklenme özellikle çocuklar açısından tehlikeli. Çocuklar spor yaparken fazla yüklenme nedeniyle dizde çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Çocuklarda kemikler ve epifiz kıkırdaklar çok yumuşak olduğu için aşırı yüklenme, dizin ön kısmındaki yumuşak kıkırdak parçasının zedelenmesine, çeşitli rahatsızlıklar oluşmasına neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Özdemir, dizde şişlik ve ağrı olduğu takdirde buz uygulanarak dizdeki ağrı ve ödemin azaltılabileceğini anlatarak, “Uzanın ve ayağınızın altına bir destek yerleştirin. Ayrıca diz çok sıkı olmamak kaydıyla bandajla da sarılabilir.” şeklinde konuştu.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı