Güncel

Söz Konusu Talimatlar Katar’dan Üç Arap Ülkesine Tarihi Ayar

​Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn liderleri, krizden çok etkilenen ailelerin durumların gözetilmesi yönündeki talimatlarını, “hayata bir an önce geçirilmesi için gerekli mekanizmadan yoksun bir manevra” olarak söyledi. Katar hükümetine bağlı Ulusal İnsan Hakları Komitesi, söz konusu 3 ülkenin liderleri, Katar ile yaşanan krizden çok etkilenen ailelerin insani durumlarını gözetilmesi konusundaki talimatlarını yaptığı yazılı açıklamayla durumu değerlendirdi.

Katar’a yönelik keyfi uygulama, yasak ve ablukanın yol açtığı insan hakları ihlallerinden sonra atılan bu adımın kamuoyunda imaj tazeleme çabası olmasından endişe duyuyoruz. Bu adım, uluslararası suçlar kapsamına giren insan hakları ihlallerini örtbas etmek için yapılmış ve hayata geçirilmesi için gerekli mekanizmadan yoksun bir manevradır.

Yapılan açıklamada, söz konusu talimatların hukuksal ve yasal sorunların çözümünü gözardı ettiği söylenildi. Katar’a yönelik abluka kapsamındaki keyfi uygulamalar, seyahat, oturum, özel mülkiyet, ifade özgürlüğü, dini ritüellerin uygulanması, çalışma, eğitim ve sağlık alanlarında ihlallere yol açtı. 

Katar’a destek verenlere yönelik cezalar ise basın ve ifade özgürlüğüne darbe niteliğindedir. Açıklamada, diplomatik boykot uygulayan ülkelere, uluslararası örften ve insan hakları alanında imzaladıkları sözleşmelerden doğan yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yapıldı.

Suudi Arabistan, BAE ve Bahreynli liderler, Katar’la yaşanan krizden etkilenen ailelerin insani durumlarının gözetilmesi talimatı vermişti. Bu üç ülkenin “vatandaşlarından 14 gün içinde Katar’ı terk etmelerini, ülkelerindeki Katarlıların da aynı şekilde topraklarından çıkmaları talebi”, aile hayatıyla ilgili hakları ihlal ettiği yönünde yasal çerçevede eleştirilerin hedefi olmuştu.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, geçen pazartesi günü Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıklamıştı. Ülkeleri hava sahasını Katar’a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar’ın tek kara sınırını kapatmıştı.

Katar’a karşı diplomatik ablukaya aynı gün içinde Maldivler, uluslararası toplumca meşruiyeti olmayan darbeci general Halife Hafter destekçisi Libya’daki Tobruk hükümeti, Moritanya ve Komor Adaları gibi sayıları 10’a varan ülke katılmıştı.  Ürdün ise salı akşamı Katar ile diplomatik ilişkilerini seviyesini indirdiğini ve merkezi Katar’da olan El-Cezire televizyonu yerel ofisini kapattığını söylemişti.

Katar Ulusal İnsan Hakları Komisyonunun verdiği rakamlara göre Katar’ın başkenti Doha’da 11 bin 378 Suudi Arabistan, Bahreyn ve BAE vatandaşının yaşadığı, Körfez ülkelerinde de binlerce Katarlının olduğu söyleniyor. Komisyon, krizin binlerce kişinin seyahat, çalışma ve mülk haklarını ihlal olacağını açıklamıştı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı