Teknoloji

Sosyal Medyada Çok Resim Paylaşmak Depresyon Belirtisi Olabilir

ABD Merkezli bir araştırmaya göre, sosyal medyada çok sayıda resim yayınlamak depresyon belirtisi olabilir.

ABD Merkezli bir araştırmaya göre, sosyal medyada çok sayıda resim yayınlamak depresyon belirtisi olabilir.

Analiz, aynı zamanda, depresif sosyal medya kullanıcılarının gönderdikleri resimlerin yüzleri içerme olasılığının daha yüksek olduğunu, ancak bir filtrenin uygulanma olasılığının düşük olduğunu ortaya koydu.

Harvard ve Vermont Üniversiteleri’ndeki bilim adamları, depresyondaki kişileri ve zihinsel hastalık riski altında olan insanlar için bir algoritma geliştirerek özel yapılan bir yazılım sayesinde sosyal medya üzerinden yapılan resim paylaşımlar analiz edilerek kişinin depresyon geçirip geçirmediğini belirleyecek.

EPJ Data Science dergisinde yayınlanan araştırmada, sistem depresyon teşhisinde yüzde 70 oranında başarı yakaladığını, Buna karşılık, aile hekimleri, vakaların sadece yüzde 40’ında doğru, desteksiz bir teşhis koyduğunu belirtti.

Çalışma ayrıca, depresyondaki kişilerin gönderdikleri fotoğrafların daha koyu renkli olduğunu ve diğer sosyal medya kullanıcılarından gelen yorumları depresyonda olmayan kişilerin yorumlarını çekme eğiliminde olduğunu belirtti.

Araştırmacılardan biri olan Christopher Danforth, sistem ile ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi “Sosyal etkileşimlerimizin artan oranda çevrimiçi olmasıyla bir dizi zihinsel ve fiziksel hastalık için erken uyarı işaretlerinin algoritmik olarak tanımlanması için potansiyel çok büyük.” dedi.

“Telefonunuza yükleyebileceğiniz bir uygulama düşünün, davranışınız kötüleştiğinde check-up için doktorunuza ping çekebileceğiniz ve otomatik olarak hekimizi bilgilendirebileceğiniz şekilde tasarlanmış olarak veriliyor.”

Araştırmacılar, klinik olarak depresyon tanısı konulmuş 71 kişi de dahil olmak üzere, popüler bir sosyal medya uygulaması üzeriden 166 kullanıcısını denek olarak kullanıp, bu kişilerin sosyal medya hesaplarına yüklediği 43.950 fotoğrafı analiz etmek için söz konusu bilgisayar programını kullandı.

Program, sağlıklı ve depresyondaki kişilerle ilişkili ayrıntılar için fotoğrafları taradı.

Bu daha sonra, programın kimlerin tanı öncesi gönderilen fotoğraflara bakarak hangi kullanıcının depresyon belirtilerini tahmin edebilip edilmeyeceğini görmek için kullanıldı.

Araştırmacılardan Harvard Üniversitesi’nden Andrew Reece, “Her ne kadar nispeten küçük bir örneklem boyutumuz olsada, depresif ve depresyonsuz bireyler arasındaki sosyal medya mesajlarının özelliklerinde farklılıkları net bir şekilde gözlemledik. Kişinin klinik bir depresyon teşhisi konmadan önce yapılan yayınlarda da görülebileceğini gözlemledik.” dedi

Ekip, güvenilir bir erken uyarı sisteminin geniş çapta kullanılabilmesi için daha fazla sayıda katılımcıyla daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyulacağını belirtti.

Gelecekteki programların, gizlilik fotoğraflarını ve kişisel verileri çevreleyen yasal engellerin üstesinden gelmesi gerekecektir.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı