Kültür

Son Dönemlerde Sadece Sur’da 14 Eser Tahrip Edildi

Geçtiğimiz yıl başta Diyarbakır’ın Sur ilçesi olmak üzere Güneydoğunun bir çok yeri kazılan hendeklerle tahrip edildi. Tahrip edilen yerler içerisinde bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış 12 si vakıf 14 tarihi yapı tahrip edildi.

Geçtiğimiz yıl başta Diyarbakır’ın Sur ilçesi olmak üzere Güneydoğunun bir çok yeri kazılan hendeklerle tahrip edildi.  Tahrip edilen yerler içerisinde bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış 12 si vakıf 14 tarihi yapı tahrip edildi.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde PKK tarafından 12’si vakıf olmak üzere 14 tarihi eserin yakılıp yıkıldığını söyledi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Vakıflar Genel Müdürlüğü Bölge Müdürlükleri Değerlendirme Toplantısına katıldı.

Toplantıda bir konuşan Çavuşoğlu, Diyarbakır’ın son 30 yılda huzuruna kast edildiğini ve çok ciddi zararlar gördüğünü söyledi.

Çavuşoğlu, “8 bin yıl öncesinde dayanan ve sonuncusu İslam Medeniyeti olmak üzere pek çok medeniyete beşik etmiş olan ülkemizin ve dünyanın göz bebeği Diyarbakır’ımızın maalesef son 30 yıldır huzuruna kast edilmiş ve terör eylemleri nedeniyle çok ciddi zararlar görmüştür. Yakın geçmişte tarihi Sur içinde binlerce yıllık tarih eserleri yakıp yıkmaktan da çekinmemişlerdir. Yıllarca çocuk, yaşlı ve genç demeden insanımıza kurşun sıkan bu teröristler Diyarbakır’ın medeniyetleri direği olan vakıf eserlerini de düşmandırlar.” ifadelerini kullandı.

Sur Belediyesi sınırları içerisinde 12’si vakıf eseri olmak üzere 14 tarihi eserin yakılıp yıkıldığını ifade eden Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Bizim yaşayan varlığımızın en önemli unsurları olan eserlerle kuşaklar arası değerlerin aktarımı da terörün hedefinde yer almıştır. Bu düşmanlıktan dolayı ilk önce Diyarbakır’ın güzel güzeli Fatih Camii adıyla bilinen Kurşunlu Camii’ni ateşe verdiler. Sadece Sur Belediyesi sınırları içerisinde 12’si vakıf eseri olmak üzere 14 tarihi eserimizi yakıp yıktılar. Diyarbakır’ımızın sembollerinde Ulu Camii ve 4 Ayaklı Minare de tahrif edildi. Bizim arzumuz vakıfların kuru kuruya maddi imkân sunması değildir.”

Toplantıya Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Vakıflar Genel Müdür Adnan Ertem ve Vakıflar Bölge müdürleri katıldı.

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu