Güncel

​Soğuk Savaş Diplomatlar Üzerinden Devam Ediyor

Soğuk savaş diplomatlar üzerinden devam ediyor, Amerika ve Rusya arasındaki diplomat sınır dışı etme restleşmesine İtalya’da karıştı, Bugün 2 Rus diplomatı sınır dışı edilirken, Rusya’dan misilleme geldi

Soğuk savaş diplomalar üzerinden devam ediyor, Amerika ve Rusya arasındaki diplomat sınır dışı etme restleşmesine İtalya’da karıştı, Bugün 2 Rus diplomatı sınır dışı edilirken, Rusya’dan misilleme geldi 
Rusya, İtalya’dan ihraç edilen 2 Rus diplomata misilleme olarak 2 İtalyan diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

Skripal krizi sebebiyle Rus diplomatları sınır dışı eden ülkelere aynı sayıda diplomatı sınır dışı ederek karşılık vermeye başlayan Rusya, iki İtalyan diplomatı sınır dışı etti. İtalyan Diplomatlara ülkeden ayrılmaları için bir hafta süre verildi.  

Rusya, 2 Hollandalı diplomatı sınır dışı etti
Rusya, 2 İspanyol diplomatı sınır dışı etti
Rusya, 1 Norveçli diplomatı sınır dışı etti
Rusya, 13 Ukraynalı diplomatı sınır dışı etti
Skripal krizi nasıl başladı?

İngiltere’ye yerleşen eski Rus çifte ajan Sergey Skripal ve kızının sinir gazıyla zehirlenmesi, iki ülke arasında son yılların en büyük diplomatik krizini başlattı.

Ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia, 4 Mart Pazar günü Salibury’da bir bankta bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu.

Rusya, 4 Alman diplomatı sınır dışı etti
Rusya, 3 Çekyalı diplomatı sınır dışı etti
Rusya, 3 Litvanyalı diplomatı sınır dışı etti
Çifte ajan Sergey Skripal

Rus mahkemesi, İngiltere için casusluk yaptığı suçlamasıyla 2006’da Skripal’e 13 yıl hapis cezası vermişti. Dimitri Medvedev’in Devlet Başkanlığı döneminde affa uğrayan Skripal, 2010’da ABD’nin tutukladığı 10 Rus ajanıyla Avusturya’nın başkenti Viyana’da takas edilen 4 casus arasında yer almıştı.

Rusya, 1 Finlandiyalı diplomatı sınır dışı etti
Rusya, 4 Polonyalı diplomatı sınır dışı etme kararı aldı
Rusya, 1 Letonyalı diplomatı sınır dışı etti
Rusya, 1 İsveçli diplomatı sınır dışı etti
Skripal’in daha sonra İngiltere’ye giderek ülkenin güneybatısındaki Salisbury’de düşük profilli bir yaşam sürmeye başladığı belirtilmişti.

Rusya, Skripal’in 1990’lı yıllardan itibaren bilgi sızdırdığı İngiliz dış istihbarat servisi MI6’ya, Rusya’nın Avrupa’daki casuslarının kimliklerini de ifşa ettiğini öne sürmüştü.

Rusya, 1 Estonyalı askeri ataşeyi sınır dışı etti
Rusya, 3 Moldovalı diplomatı sınır dışı etti
Rusya, 1 Romanyalı diplomatı sınır dışı etti

Skripal ile kızı Yulia, 4 Mart Pazar günü Salibury’da bir bankta bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu. Tedavileri süren baba ile kızın sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu ancak istikrarlı olduğu belirtiliyor.   

Kaynak: Reuters

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı