Güncel

Skandal Estetiklere Sağlık Bakanlığı Açıklaması

​Sağlık Bakanlığı, hemşire Merve Keleş’e dudak dolgusu yapan kuaför Soner G. hakkında suç duyurusunda bulundu. Hemşire Keleş’in operasyondan sonra şişen dudaklarını kaybedebilir.

Adana’da kendini estetik uzmanı olarak tanıtan evinde bazı vatandaşlara botoks işlemi yaptığı iddia eden kuaför Soner G. hakkında, Adana Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü kanalıyla Adana Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı yayın kuruluşlarında çıkan “Adana’da sahte estetik uzmanının mağdurları artıyor” ve “Sahte estetik uzmanı mağdurları” başlıklı haberlere ilişkin açıklama yapılması gereği görüldüğü belirtildi. 

Söz konusu haberler aracılığıyla Adana’da internet üzerinden kendini medikal estetik uzmanı olarak tanıtan ve asıl mesleği bayan kuaförlüğü olan kişinin, bazı vatandaşlara dudak dolgusu ve botoks uygulaması yaptığı ortaya çıktığı bildirilen açıklamada, “Bilindiği üzere botoks ve dermal dolgu işlemleri, sadece uzman tabipler ile medikal estetik sertifikasına sahip hekimler tarafından yalnızca sağlık kuruluşlarında yapılabilmektedir. 

Kuaför, güzellik uzmanı ya da estetisyenlerin bu tür tıbbi işlem olarak nitelendirilen işlemleri yapmasına kesinlikle izin verilmemektedir.

Açıklamada, ilgili kanuna göre “Diploması olmadığı halde, menfaat temin etmek amacına yönelik olmasa bile hasta tedavi eden veya tabip unvanını takınan şahıs iki seneden beş seneye kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır” hükmünün yer aldığı hatırlatıldı.

Sağlık Bakanlığın açıklamasında, “Yaşanan son olaylarla ilgili olarak kendini estetik uzmanı olarak tanıtarak evinde bazı vatandaşlarımıza botoks işlemi yaptığı iddia edilen kuaför Soner G. hakkında Adana Valiliği İl Sağlık Müdürlüğümüz kanalıyla Adana Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Konu bakanlığımızca takip edilmektedir.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu