Gap

Siverek’te Halep İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Cuma namazı çıkışında Sivil Toplum Kuruluşları ve gönüllüleri bir araya gelerek cenaze namazı kıldı.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, Cuma namazının ardından Siverek Ulu Camii bahçesinde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, Halep’te katledilen Müslümanların gıyabında cenaze namazı kılarak, Halep’teki katliamların bir an önce sona ermesi çağrısında bulundu.

Siverek Müftüsü Burhan Barut tarafından kılınan cenaze namazının ardından grup adına basın açıklamasını Eğitim Bir-Sen Siverek Temsilcisi Fikret Aslanparçası okudu.

“Halep bizim tarihimiz. Halep bizim parçamız. Halep bizim yürek yangınımız” diye başlayan Aslanparçası, “Bugün Srebrenitsa’nın kaderini Halep yaşıyor. Halep’te insanlık can çekişiyor. Batı yine üç maymunu oynuyor. Bugün insanları, insanlığın ve bütün insani değerlerin katledildiği kentlerden biri Halep! Terörü konvansiyonel silaha dönüştüren devletlerin, bütün dünyadan yalıtarak katliam yaptığı Halep’te can pazarı yaşanıyor. Ve maalesef insanlık bu katliamı kanıksamış durumda. Dünyanın birçok ülkesinde yaşayanlar bu katliamları kendi surları arkasından, bir film izliyormuş gibi, seyrediyor” dedi.

“Ümmetin sessizliği canımızı acıtıyor”

Halep, insanlığın topyekûn öldüğü bir yerdir olduğunu söyleyen Aslanparçası, “Kim hangi bahanenin arkasına gizlenirse gizlensin hakikat budur. Bu yüzden Halep, aynı zamanda insanlığın imtihanıdır. Ama insanlık duyarsız, insanlık kayıtsız. En çok da ümmetin sessizliği canımızı acıtıyor. Surların arkasına sığınmış batılıların kahir ekseriyetinin duyarsızlığına Bosna’da, Çeçenistan’da, Afganistan’da, Irak’ta şahit olmuştuk Fakat ümmet kendinden uzak zannettiği olayın bizatihi ortasında olduğunu nasıl anlamaz? İçindeki yangını nasıl hissetmez? Nasıl susma korosuna katılır? Ölen biziz. Ezilen biziz. Toza dönüştürülerek köle edilmek, yok edilmek istenen biziz. İslam ümmeti, adım adım izlenen ve kendisini yok etmeyi hedefleyen stratejiyi neden görmez Neden? Yoksa bu köhne sistemin, bu çarpık düzenin kendisine dokunmayacağını mı zannediyor?” ifadelerini kullandı.

 “İnsanlık diplomasisi başlatıyoruz”

Aslanparçası, “Biz biliyoruz ki, terör, özellikle İslam dünyasında yıkımın yaşanması için, bizzat emperyalist devletler tarafından desteklenmektedir. Suriye’ye bakın. İlk günden beri terör örgütleri etkin bir silah olarak kullanılmaktadır. Ve bunu hepimiz biliyoruz. Ne çare ki, sözün kar etmediği bir zamanda yaşıyoruz. Çünkü düzen öyle kurulmuş. Düzen güçlünün diline göre hükmünü icra ediyor maalesef. Biz yine de düzenin bu yalanını yüzlerine çarpıyoruz. Terörü üretenle, ‘terörü temizleyeceğim’ diyen aynı ağız, diye haykırarak, Halep için ayağa kalktık. Biz biliyoruz ki, orada, o can pazarının yaşandığı mahşer yerinde, insanlık direniyor.” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu