Gap

Siverek’li TEMA Gönüllüleri Termik Santrallere Dikkat Çekmek İçin Pedal Cevirdi

Siverek’te, merkezi İstanbul’da bulunan Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğa Varlıkları Koruma Vakfının (TEMA) üyeleri, kömür ocakları ve termik santralın olası tehdidine dikkat çekmek amacıyla pedal çevirdi.

Siverek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Siverek Bisiklet Severler Topluluğu ve Siverek Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü antrenörleri işbirliğiyle düzenlenen bisiklet turuna yaklaşık 60 bisikletçi katıldı.

İlçenin üçgen park karşısında bulunan Cumhuriyet Meydanında başlayan bisiklet turu, Eyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezi önünde sona erdi.

Burada yapılan basın açıklamasını Siverek TEMA Vakfı İlçe Sorumlusu Ahmet Ağırman okudu. Ağırman, 24 bin futbol sahası büyüklüğünde tarım hektarının tehdit altında bulunduğuna dikkat çekerek,  “Türkiye’nin tahıl ambarı Konya, Karaman kömür ocakları termik santral tehdidi ile karşı karşıya olması sebebiyle TEMA Vakfı, bu durumun gıda güvencesine ve tarımsal üretime vereceği zararlara dikkat çekmek üzere Türkiye çapında kampanya başlattık.” dedi.

Ağırman, dünyadaki karbondioksit kirliliğinin yaklaşık üçte birinden fazlasının kömürlü termik santrallerden kaynaklandığını belirterek,  “Ne yazık ki kömür iklimi değiştiren en tehlikeli fosil yakıtıdır. Bu tehlikenin yaratacağı trajedi bundan çok daha fazladır. Kömüre bağımlı ülkeler yüzünden gezegenimizin iklimi hızla değişiyor. Türkiye de bu bağımlı ülkelerden biri olmaya adaydır. Kömüre bağımlı olan ülkeleri bekleyen bazı acı gerçeklerden bir kaçının; toprağın ve suyun zehirlenmesi, olası asit yağmurları ve erozyondur. Bu tur farkındalık çalışmaları ile ülkemizin kömüre bağımlı bir ülke olmaması açısından toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini amaçlıyoruz.”

Siverek ilçesinde yapılan çalışmalara destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Ağırman, bu tür etkinliklere devam edeceklerini belirtti.

Siverek Milli Eğitim Müdürü Nuri Kapanoğlu yaptığı açıklamada, “İklim değişikliği ve hava kirliliğine bağlı sağlık riskleriyle mücadele aciliyet arz ediyor. Enerji, üretiminde kömür kullanımının aşamalı olarak azaltılması ve yeni açılacak kömür santrallerinin engellenmesi işinin toplumun sağlığı açısından bir zorunluluktur. İlçe Milli Eğitim olarak eğitim çalışanlarımıza ve öğrencilerimize TEMA Vakfı aracılığıyla çevre sağlığı konusunda işbirliğimizin aralıksız devam edecektir.” diye belirtti.

Kapanoğlu Bisiklet turu etkinliğinden ötürü TEMA Siverek temsilciliğine teşekkür ederek memnuniyetini dile getirdi.

Editör Mehmet yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu