Güncel

Sigmar Gabriel; Afrin Türkiye’nin ABD’ye Vermiş Olduğu Tarihi Bir Mesajıdır

Eski Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’nin, Afrin’deki operasyonuyla ABD’ye, kendisinin de bölgede söz sahibi olduğu mesajını ilettiğini belirtti.

Eski Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’nin, Afrin’deki operasyonuyla ABD’ye, kendisinin de bölgede söz sahibi olduğu mesajını ilettiğini belirtti.
 

Eski Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, “Der Tagesspiegel” gazetesi için “Afrin sonrası Türkiye ve Batı-Afrin, ABD’ye bir mesajdır” başlığıyla bir makale kaleme aldı.

Gabriel makalesinde, Türkiye’nin bu mesajı ABD’ye vermek için Suriye’ye kara birlikleri gönderdiğini ve hava kuvvetlerinin yaklaşık yarısıyla kendi tarihinin en büyük hava harekâtlarından birini gerçekleştirdiğini kaydetti.

“Türkiye, Suriye’deki PYD/PKK bölgelerine düzenlediği harekât için yüksek bir bedel ödemeye hazır: Artık Batı’ya bağlanmamak.” İfadelerini kullanan Gabriel “Afrin’e yapılan askeri müdahale, ABD’ye açık bir mesajdır: Suriye’deki savaş sonrası düzen Türkiye’nin onayı olmadan gerçekleşmemeli ve herhangi bir şekilde PYD/PKK kontrolü altında oluşturulacak bir yapılanma Türkiye tarafından kabul edilemez.” ifadesini kullandı.

Gabriel, YPG ve PYD’nin ABD’de olduğu gibi Avrupa ülkelerinde de “terör örgütü” olarak yasaklanmadığını ancak Türkiye’nin ve çok sayıda uluslararası gözlemcinin, PKK ile YPG/PYD arasında yapılan bu ayrımın suni olarak oluşturulduğu görüşünü paylaştığına dikkati çekti.

ABD’nin IŞİD’e karşı mücadelede YPG ve PYD’yi silahlandırarak Türkiye’yi kışkırttığına işaret eden Gabriel, Türkiye’nin bu durumu kabullenmesinin mümkün olmadığını, bu nedenle askeri mücadelenin süreceğini kaydetti.

Gabriel, Türkiye’nin, Batı’ya bağımlı olmak istemediğini, bu nedenle ABD ile olası bir krizin jeopolitik sonuçlarından da korkmadığını ifade etti. ABD’nin, Türkiye ile olan ihtilafı ya kontrol edilebilir gördüğünü ya da Türkiye’nin jeostratejik önemini göz ardı ettiğini belirten Gabriel, “İlk tahmin bir hata olabilir. İkinci tahmin ise felaket sonuçlar doğuracaktır, özellikle de biz Avrupalılar için.” değerlendirmesinde bulundu.

Gabriel, kötü sonuçların yaşanmaması için Türkiye ile ilişkiler konusunda tüm Avrupa ülkelerinin yeni bir strateji geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu