Teknoloji

Sıfır Emisyonlu Tekne Dünya Turuna Hazır

Sadece emisyonsuz enerji ile beslenen ilk kendi kendini yeten tekne baharda dünya çapında altı yıllık bir geziye başlayacak.

Sadece emisyonsuz enerji ile beslenen ilk kendi kendini yeten tekne baharda dünya çapında altı yıllık bir geziye başlayacak.

Güneş panelleri, rüzgar türbinleri ve hidrojen yakıt hücresi sistemi ile donatılmış yeşil bir tekne haline dönüştürülen eski bir çok gövdeli yarış teknesi olan Energy Observer, rüzgar, güneş ve kendinden kaynaklı hidrojenden güç alacak.

Şu anda Saint-Malo’da tersanede olan 5 milyon avro’ya (20.020 milyon TL) mal olan tekne, Britanya limanından yelken açacak ve altı ülke dolaşımının bir parçası olarak Paris’teki 50 ülke çapındaki 101 durağanın başlangıcını yapacak.

Çarşamba günü UNESCO karargahında düzenlenen proje sunumunda yer alan Fransız çevreci Nicolas Hulot, “Bu gemi, enerjik geçiş için pek çok çözüm bulunduğunu gösterecek” diyerek. “Tüm çözümler doğanın içindedir.” dedi.

1983’te Mike Birch’in gözetiminde tasarlanan tekne, 1994 yılında Jules Verne Kupasını kazanmak da dahil olmak üzere açık deniz yelken yarışlarında başarılı bir kariyer elde etti ve Peter Blake dümenci bir tavırla. Energy Observer projesi, 2015 yılında skippers Frederic Dahirel ve Victorien Erussard tarafından scuba dalgıcı ve film yapımcısı Jerome Delafosse tarafından da projenin tasarlandığı belirtildi.

Erussard. “Kendi kendine yeten bir tekne inşa etmek ütopik görünebilirdi, ancak bu inanılmaz bir gemi olacak, gelecek için çok umut vericidir.”

Aynı zamanda bir uçurtma yelkeni ile donatılmış olan 30.5 metrelik tekneye takılan teknoloji, elektroliz işlemi yoluyla hidrojen üretimini sağlayacaktır.

Essuard, “Yenilenebilir enerjilerin çeşitliliğini hesaplıyoruz” dedi. “Ve eğer güneş ya da rüzgar yoksa ya da geceleri hidrojen rezervuarlarımızı çekme seçeneğine sahibiz, bu hidrojeni deniz suyu elektrolizi yoluyla dekarbonize bir şekilde üreteceğiz” dedi.

Energy Observer, teknenin enerji sistemini tasarlayan CEA Liten araştırma enstitüsünün direktörü Floransa Lambert’e göre, yakın gelecekte enerji şebekelerinin neye benzeyeceği hakkında iyi bir örnek, yenilenebilir enerjilerin dengeli bir karışımı ve hidrojen depolama sistemi ile iyi bir örnektir .

“Bir araştırmacı ya da bilimsel bir delil hakkında konuşmuyoruz” dedi ve hidrojenle çalışan nakliye gemileri hakkında umutlarının parlak gözüktüğünü de sözlerine ekledi.

Stanford Üniversitesi’nden mühendislik profesörü Mark Z. Jacobson, ülkeler için 2050 yılına kadar yüzde yüz yenilenebilir enerjilere dönüştürmek için yol haritaları geliştiriyor ve dünya çapında ulaşımın pil elektriği taşımacılığı ve hidrojen yakıt hücresi pil elektrikli hibrid nakliye birleşimi haline getirilmesini önermektedir.

Associated Press’e yaptığı yazılı açıklamada, “Hidrojen ve elektrikle çalışan bir teknenin dünyayı dolaştıracağının muhteşem bir sonuç olduğuna inanıyorum” dedi. “Bu, enerji güvenliğini, iş yaratma, hava kirliliği ve iklim sorunlarını çözmek için tüm amaçlar için dünya çapında yüzde yüz temiz, yenilenebilir enerjinin öngörülen yolu ile uyumlu ve önemli bir adım” dedi.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu