Sağlık

Sıcak Çay, Yemek Borusu Kanseri Riskini Artırabilir

Uluslararası Kanser Dergisi’nde yer alan yeni araştırmalar, çok yüksek sıcaklıklarda çay içmek ve özofagus kanseri gelişme riski arasında bir ilişki buluyor.

Amerikan Kanser Derneği’ne göre, 2019’da yaklaşık 17.650 yeni özofagus kanseri vakası olacak ve bundan 16.000’den fazla insan ölecek.

Bir kişinin bakış açısına göre, Toplum özofagus kanserli kişilerin yaklaşık yüzde 20’sinin tanıdan sonra 5 yıl yaşayacağını tahmin etmektedir.

Çok sayıda faktör, bir kişinin yemek borusu kanseri gelişme riskini artırabilir. Bunlar 55 yaşından büyük olmak, erkek olmak, asit geri akışına sahip olmak veya işlenmiş etlerde yüksek, meyve ve sebzelerde düşük diyet yapmak.

Bazı araştırmacılar ayrıca düzenli olarak çok sıcak sıvılar içmenin de özofagus kanseri riskini artırabileceğini öne sürdüler.

Ancak, bu çalışmaların çoğu katılımcılardan ne kadar çay içtiklerini ve hangi sıcaklıkta hatırlamalarını ve tahmin etmelerini istedi.

Böyle bir yaklaşım sonuçları önyargılı olmuş olabilir. Yani, katılımcılar geçmişe dönük bir şey tahmin etmek zorunda kaldıklarında, hatırlama yanlılığı cevaplarını etkileyebilir. Bu nedenle, çay içme sıcaklığını objektif olarak ölçerek, yani bir kişinin hafızasına, duygularına veya görüşlerine bağlı olmayan bir şekilde bunu düzeltmeyi amaçlayan yeni bir çalışma .

Amerikan Kanser Derneği’ndeki Kanser Sürveyans Araştırmaları’nın stratejik direktörü Dr. Farhad Islami’nin önderlik ettiği araştırmacılar, çay içme alışkanlıklarını geriye dönük olarak değil ileriye dönük olarak incelemek istediler.

 

Çok sıcak çay riski yüzde 90 artırabilir

Islami ve meslektaşları, başlangıçta 40-75 yaşları arasında olan ve “popülasyona dayalı prospektif bir çalışma” olan Golestan Kohort Çalışmasına dahil olan 50.000’den fazla kişi hakkında veri kullandı.

Araştırmacılar klinik olarak katılımcıları 2004 ve 2017 yılları arasında ortalama 10,1 yıl boyunca takip etmişlerdir. Bu süre zarfında 317 kişi özofagus kanseri geliştirmiştir.

Araştırmacılar çay sıcaklığını “çok sıcak” olarak ayırdılar – yani 60 ° C’nin üzerinde bir sıcaklık ve “soğuk [veya] ılık” yani 60 ° C’nin altında olan bir sıcaklık.

Analizlerinde, araştırmacılar ayrıca “dökülen çayın içilmeye daha kısa bir süre verdiğini” – yani, 2 ila 6 dakikalık bir bekleyişin yanı sıra “çok sıcak çay içmeyi tercih ettiklerini” belirlediler.

Genel olarak, çalışma günde 700 mililitre (ml) “çok sıcak” çay içmenin özofagus kanseri olasılığını, aynı günlük soğuk ya da ılık çay içmeye kıyasla% 90 oranında artırdığını buldu.

 

Sıcak İçecekleri 60 Derece Isılarda İçmek Önemli

Araştırmacılar, “Sonuçlarımız, sıcak içecek içimi ile [özofagus kanseri riski] arasındaki ilişkiyi destekleyen mevcut kanıtları büyük ölçüde güçlendirmektedir.”

Islami ve meslektaşları şöyle devam ediyor: “Bu sonuçları her türlü içeceğe ekstrapolasyona sokmak ve halkın içeceklerin tüketmeden önce 60 ° C’ye kadar soğumasını beklemelerini tavsiye etmek makul bir halk sağlığı önlemi olabilir. “

“ Birçok kişi çay, kahve ya da diğer sıcak içeceklerden hoşlanır . Ancak, raporumuza göre çok sıcak çay içmek yemek borusu kanseri riskini artırabilir ve bu nedenle sıcak içeceklerin içmeden önce soğumasını beklemeniz önerilir. “

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu