Ekonomi

Sayılı Günler Kala Vatandaşı Üzen Haber Yüzde 20 Zam Gelebilir

​Ramazan ayına çok az bir zaman kaldı, pidelerin fiyatı ise şimdiden konuşulmaya başlandı. İstanbul Ticaret Odası’na bağlı fırıncılar, Ramazan pidesini üretim maliyetine göre kendi oluşturacakları tarifeyle satılmış olacak.

Onbir ayın sultanı Ramazan’a sayılı günler kala, sofraların vazgeçilmezi pideler de tezgahlardaki yerini şimdiden almaya başladı. Bu da işletmeler arasında maliyeti yüzde 20 ile yüzde 40 arasında değişen pide için fiyat tartışmalarını beraberinde getirdi. Her sene olduğu gibi ülke genelinde fiyat karmaşası tekrardan gündeme gelirken, İstanbul Ticaret Odası’na (İTO) bağlı fırıncılar üretim maliyetlerine göre Ramazan pidesinde tarifeyi kendi belirlemiş olacak.
  
PİDEYE YÜZDE 20 ZAM GELEBİLİR
  
İstanbul genelinde ekmek ve sade pide üreten 2 bin 850 fırın bulunmaktadır. İşletmelerin 2 bin 250’si İTO üyesi iken, 600’ü ise Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na bağlı durumda. İstanbul Ticaret Odası, üyeleri için serbest piyasa kuralları sebebiyle herhangi bir tarife belirlemiyor. Yani İTO’ya bağlı bir fırıncı kendi tarifesini oluşturarak; pideyi istediği fiyata satabiliyor. 

Üyelerin pide tarifelerini müşterilerin görebileceği bir yere asmaları yeterli olacağını söyledi. İstanbul Ticaret Odası’na bağlı fırıncılara göre; pideye yüzde 20 oranında zam gelebilir.

HER İLÇEDE FARKLI TARİFE
  
İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi Ahmet Zeki Sarıhan, her sene olduğu gibi bu Ramazan’da pide fiyatları ilçeler arasında değişiklik olabilecek. İstanbul’da 39 ilçe olduğu bilgisini veren Sarıhan, “Emin olun bu Ramazan ayında 39 ilçenin yaklaşık 15’inde değişik fiyat tarifeleri olacaktır.
  
İŞÇİLİK VE UN FİYATI BELİRLİYOR
  
Ramazan pidesi senenin bir ayında üretildiği için, maliyetine etki yapan faktörlerin önemli oranda farklılık gösterdiğini söyleyen Sarıhan, belirleyici unsurların arasında un kalitesi ve ustalık maaşlarının öne çıktığını söyledi. Pidenin en önemli ham maddelesi unun geçen sene 65 ile 80 TL arasında bir fiyatla tedarik yapıldığını söyleyen Sarıhan, “Bu sene un fiyatları 70 ila 90 TL arasında değişiyor. 

Yani 2 lira olan bir pidenin fiyatı 2,50 lira, 2,50 liraya satılan bir pide de 3 lira olması gayet doğaldır.
  
EŞYANIN TABİATINA AYKIRI
  
Sarıhan, pide hamurunu yoğurma, açma (tırnak vurma) ve pişirme ustaların maaşları da 2 bin TL ile 5 bin TL arasında değiştiğini söyleyerek, Böylesi farklılık ya da değişkenlik arz eden bir ürün için, Ankara veya İstanbul’un bir yerinde standart fiyatı belirlemek, açıklamak sadece serbest piyasa kurallarına değil, eşyanın tabiatına aykırıdır.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı