Güncel

Savcı Bharara Hemen Görevinden Alındı!

İstifa kesinlikle etmeyeceğini açıklayan ABD’nin New York Güney Bölgesi savcısı Preet Bharara görevinden alındı.

TRUMP İSTİFASINI İSTEMİŞTİ

Trump yönetimi, Obama döneminde görev yapan 46 savcının istifası istendiği söylenmişti. Bu savcılar arasında Bharara’nın da adı vardı. Fakat, Bharara istifayı kabul etmedi.

SAVCI BHARARA KİMDİR?

Preetinder Singh “Preet” Bharara 13 Ekim 1968’de Firozpur, Hindistan’da doğdu. Şuan ABD’nin New York Güney Bölge başsavcısıdır.

220’den çok avukatın olduğu bir hukuk bürosunu yöneten Preet Bharara, yerel ve uluslararası terörizm, uyuşturucu ve silah trafiği, yolsuzluk, çete faaliyetleri, organize suç ve sivil haklara yönelik şiddetin de dâhil olduğu geniş hacimli davaları idare etmektedir. 15 Mayıs 2009 tarihinde ABD Başkanı Barack Obama’nın aday olarak gösterdiği New York Güney Bölge Başsavcılığı’na 7 Ağustos 2009’da ABD Senatosu’nun oybirliği ile kabul edilmişti.

Çete liderleri, mafya babaları ve çeşitli diğer suçluları tutuklatmasıyla ünlenen Bharara, finans merkezi Wall Street yöneticilerine ve diplomatlara açtığı davalar ile de biliniyor.

2012’de Bhrara’ya “Wall Street’i suç üstü yakalayan adam. 2011 senesinde ise New York City merkezli bir gazete olan India Abroad tarafından “senenin insanı” seçilmişti. Ayrıca Bloomberg Markets’in “En Etkili 50” listesinde 2012 ve 2013 senesinde yer aldı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu