Kültür

Savaş Mağduru Çocuklara Sahne Sanatları Eğitimi

Suriye’deki iç savaş sonucunda topraklarından koparak ülkemize sığınan Suriyeli muhacirlerin arasında 100 bine yakın yetim çocuk olduğu tahmin ediliyor. Bu çocukların yaşadıkları sarsıntı ve korkuyu atlatabilmeleri için Beşir Derneği tarafından drama ve sahne sanatları eğitimleri verilerek iyileştirme süreçlerine katkı sağlanıyor

2017 yılı itibari ile Türkiye’deki Suriyeli muhacir sayısının 3 milyon 551 bin 78 kişi olduğu belirtiliyor. Bu nüfusun içinde savaş sırasında ailesini kaybetmiş 100 bin yetim çocuk olduğuna dikkat çeken Beşir Derneği Genel Müdürü Fatih Sarıyar, “Biz, Suriyeli muhacirlere 7 yıldır insani yardım ulaştırıyoruz. Bu halkın içinde de ailesini ve yakınlarını kaybetmiş birçok yetim çocuğumuz var. Biz çalışmalarımızı yaparken bu çocukların yaşadığı travmanın, savaş psikolojisinin yıllar geçmiş olmasına rağmen hala canlı kalmış olduğunu gözlemledik” diyerek yetim çocukların yaşadıkları korku ve sarsıntıyı hala iliklerine kadar hissettiklerini belirtti.

Yetim hakkının korunması İslam medeniyetinin en önemli kavramları arasında yer alıyor. Beşir Derneği bu nedenle, Türkiye’de ve ayrıca gelişmişlik düzeyi düşük ülkelerde çeşitli projeler yürütüyor. Dernek gıda, barınma, giyecek yardımları gibi fiziki ihtiyaçların yanı sıra, yetim çocukların eğitimi ve rehabilitasyonuyla da yakından ilgileniyor.

Suriye iç savaşı nedeniyle ülkesinden göç etmek zorunda kalmış binlerce çocuğa yine aynı yaklaşımla sinema atölyesi kuran Beşir Derneği, bu tür bir yaklaşımın uzun vadede daha doğru sonuç vereceğine inanıyor. Genel Müdür Fatih Sarıyar projenin amacını “Çocuklara bu psikolojik yıpranmışlığı, travmayı nasıl unuttururuz, nasıl onları Türkiye’deki hayata adapte edebiliriz gibi konuları konuşurken birçok proje geliştirildi. Bunlardan biri de çocuklara drama ve sahne sanatları eğitimi verme fikriydi. Bu yolla hem eğitim görmelerini hem de içinde bulundukları koşulların psikolojisinden uzaklaşmalarını amaçladık” şeklinde ifade ediyor.

Muhaceret kamplarından sinema perdesine

Suriyeli çocukları günlük yaşama adapte edebilmek için drama ve sahne sanatları eğitimi verme fikri sonucunda ortaya çıkan ‘’Bırakma Beni’’ filmi, derneğin yetimler için gerçekleştirdiği projelerden sadece bir tanesi. Beşir Derneği Genel Müdürü Fatih Sarıyar, kamplarda başladıkları bu projeden yola çıkarak ‘yetimlik kavramını’ en iyi anlatabilecekleri yöntem olan sinema filmi fikrinin kendiliğinden ortaya çıktığını ve bu sinema filmi ile derneğin asıl amacı olan yetimlik kavramının dünyanın her yerinde anlatılabildiğini belirtti. Bu kapsamda çekilen ‘‘Bırakma Beni”, çocukluğunda Bosna Savaşı’na tanıklık eden Aida Begic’in yönetmenliğinde çekildi. Suriyeli muhacir çocukların başrolde olduğu ve gerçek hikâyelerinin anlatıldığı bir sinema filmi Bırakma Beni. 

Editör: Mehmet YAKAN

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı